Naukowiec, matematyk, kryptolog - dokładnie 85 lat temu Marian Rejewski złamał szyfr „Enigmy". Nazwisko słynnego kryptologa otrzymał nowoczesny pociąg PKP Intercity. W inauguracji przejazdu nowego składu wzięła udział córka Mariana Rejewskiego, Janina Sylwestrzak.

Genialny matematyk, kryptolog, bydgoszczanin - Marian Rejewski zapisał się na kartach historii łamiąc kod niemieckiej maszyny szyfrującej. To wydarzenie - zdaniem naukowców - miało znaczący wpływ na przebieg II wojny światowej. - Dzięki znajomości najtajniejszych depesz niemieckich, alianci mogli czytać informacje, przesyłane przez wojska niemieckie i w związku z tym wpływać na przebieg II wojny światowej, czyli skrócić ją o kilka lat, a tym samym oszczędzić kilka milionów istnień ludzkich, gdyby ta wojna trwała dłużej - zaznacza dr Krzysztof Osiński z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy.

O Marianie Rejewskim przypominają nie tylko miejsca pamięci, czy lekcje historii. W Bydgoszczy nazwisko słynnego kryptologa otrzymał nowoczesny pociąg. - Chcemy przekazać nazwę. Chcemy, by młodzi ludzie uczyli się tego, kim był Marian Rejewski, jak przyczynił się do tego, że wojna była krótsza o kilka lat - mówi Marek Chraniuk, prezes zarządu PKP Intercity.

Skład PKP IC o nazwie „Rejewski" będzie kursował na trasie Bydgoszcz-Warszawa. W pierwszą podróż nowym składem postanowiła w niedzielę wyruszyć córka Mariana Rejewskiego. - To jest jakiś sposób szerzenia informacji o polskich dokonaniach, już nie mówię bezpośrednio o Rejewskim, ale że Polacy mają duży wkład w przyśpieszenie zakończenia II wojny światowej - przyznaje Janina Sylwestrzak.

Nazwy pociągów, pomniki, murale, spotkania i konkursy dla najmłodszych - inicjatyw jest wiele, łączy je jeden cel: by historia o Marianie Rejewskim nie znalazła się na bocznym torze. - Tutaj nie ma wskazań. Wszyscy powinni walczyć o to, by przekazywać młodym, następnym pokoleniom prawdę, co zrobił Rejewski w ’39: że złamał szyfr „Enigmy” - uważa Mirosław Donarski, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łochowie.

Historię mogli również poznać podróżni, dla których przygotowano specjalne broszury o Marianie Rejewskim. 350 egzemplarzy przekazał Instytut Pamięci Narodowej. A poza „Rejewskim” najważniejsze zmiany w zimowym rozkładach jazdy pociągów, dotyczące pasażerów z Kujaw i Pomorza, to nowe połączenia nad morze i do stolicy Tatr. PKP Intercity wprowadziło m.in. pociąg „Kociewie” relacji Gorzów Wielkopolski - Gdynia (przez Nakło, Bydgoszcz, Laskowice Pomorskie). W sezonie zimowym i letnim PKP Intercity uruchamia skład „Witkacy” z Zakopanego do Gdyni (przez Włocławek, Aleksandrów Kuj., Toruń, Solec Kujawski, Bydgoszcz i Laskowice Pomorskie). Nocą Gdynię z Katowicami połączy natomiast skład PKP Intercity „Pogoria” (m.in. przez Bydgoszcz). W weekendy dochodzi skład TLK „Molo” Poznań – Gdynia (zatrzymuje się m.in. w Mogilnie, Inowrocławiu, Bydgoszczy, Laskowicach Pomorskich).