Na toruńskiej starówce - podobnie jak we Włocławku - pojawił sie wieszak z ciepłą odzieżą. Można korzystać z niego za darmo, można też przynieść niepotrzebną garderobę. Podobnie jak w ubiegłym roku, akcja pod nazwą "Wymiana ciepła" spotyka się z pozytywnym odbiorem.

Ciepła odzież na wyciągnięcie ręki. Wieszak w centrum toruńskiej starówki zawsze jest pełen ubrań. - Popieram i też sama mam zamiar przynieść coś - mówi jedna z torunianek. - Uważam, że to szczytny cel i wszyscy mieszkańcy powinni się zaangażować. Oby takich akcji było więcej - dodaje inna.

Dzięki "Wymianie ciepła" nie zmarznie nikt, kto nie może sobie pozwolić na kupno zimowej odzieży. - Możesz przyjść i zostawić, możesz przyjść i zabrać. Nic więcej. Oczywiście zostawiając za sobą porządek, wieszając rzeczy na wieszakach - tłumaczy Przemysław Urbański, koordynator akcji "Wymiana ciepła" w Toruniu.

Z wieszaka na rogu ulic Jęczmiennej i Sukienniczej w Toruniu można korzystać przez całą dobę. Rzeczy znikają w tempie błyskawicznym, ale równie szybko pojawiają się nowe. - Widać, że ludzie chcą się tym dzielić i nawet widzimy ludzi gdzieś na ulicy i mówimy „ O, to nasza kurtka”, bo jest pan bezdomny i patrzymy, że chodzi w kurtce z naszego wieszaka. Widać, ze warto - przyznaje Malwina Milewicz, koordynatorka akcji "Wymiana ciepła" w Toruniu.

Do akcji przyłączyli się również mieszkańcy Włocławka. - Przejrzyjmy swoje garderoby, przynieśmy je do centrum organizacji pozarządowych na ulicę Żabią 12A. Tutaj każda osoba potrzebująca może zdjąć z wieszaka to, co będzie jej się podobało i może również powiesić to, co dla niej jest zbędne - apeluje Honorata Maj, dyrektor Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu we Włocławku. - Do nas zaczęli ludzie dzwonić i pytać, czy w tym roku tez wieszaki będą wystawiane na ulicę. Skoro włocławianie chcą, to my jak najbardziej pomożemy - dodaje Karolina Jaroszewska ze Stowarzyszenie "Włocławskie mamy".

W Toruniu Stowarzyszenie "Wędka" zachęca do wymiany ubrań, a w każdą sobotę od godz. 15.00 otwiera "Okno ciepła". - Jest możliwość skorzystania z darmowej zupy, zapraszamy. My możemy też taką zupę donieść w słoiku bądź w jakimś takim kontenerku sterylnym - mówi Wojciech Przybysz, prezes Stowarzyszenia "Wędka" w Toruniu.

Organizatorzy zapowiadają, że akcja będzie kontynuowana.