Głosowanie nad planem finansowym Torunia odbędzie się podczas czwartkowej sesji. Dzień wcześniej radni Platformy Obywatelskiej poinformowali o ich wnioskach, które zostały w nim uwzględnione.

1,5 mln zł - taką kwotę w budżecie Torunia na przyszły rok zabezpieczono na dofinansowanie wymiany starych kotłów na ekologiczne źródła ogrzewania w prywatnych domach. O takie rozwiązanie, po wstrzymaniu krajowego programu Kafka, jak informują, wnioskowali radni PO. - Teraz, w roku 2018, będzie się można starać o nawet 50-procentowe dofinansowanie dla wymiany tych pieców. To jest nasz wspólny sukces - nie ukrywa Paweł Gulewski, radny PO.

Ma być też więcej pieniędzy - o kilkadziesiąt tysięcy złotych - na wspólne patrole policji i straży miejskiej, które dofinansuje miasto. Władze Torunia przychyliły się też do wniosku radnych PO o zwiększenie dofinansowania dla organizacji pozarządowych. - W 2017 jest to kwota ponad 5 mln zł w budżecie, natomiast w przyszłym roku miasto przeznaczy na współpracę z organizacjami pozarządowymi 8,5 mln zł. To jest znaczący wzrost - zapowiada Łukasz Walkusz, wiceprzewodniczący Rady Miasta Torunia, radny PO.

W przyszłym roku mają rozpocząć się też prace koncepcyjne nad utworzeniem kąpieliska nad Wisłą. W budżecie zapisano również środki na zbudowanie na pl. św. Katarzyny pierwszej miejskiej stacji do ładowania samochodów elektrycznych.