Trzeci co do wielkości kraj Ameryki Południowej staje się coraz ważniejszym partnerem handlowym naszego kraju. Co ciekawe aż 1/4 polskiego eksportu wyjeżdża z bydgoskich zakładów Tele-foniki Kable. Firmę odwiedził ambasador Republiki Peru.

Z Polski do Peru. Z Bydgoszczy do Limy. To tutaj każdego roku powstają tysiące metrów kabla, który dostarcza prąd mieszkańcom. Szybki rozwój gospodarczy Peru w ostatnich latach spowodował, że kraj importuje coraz więcej produktów. W 2015 roku Polska sprzedała do Peru towary za 50 mln dolarów. - Polskę i Peru łączą stosunki handlowe. I co bardzo ciekawe, w ostatnich latach bardzo się rozwinęły. Ale mamy też duży potencjał, aby kontynuować, a nawet rozwinąć handel między naszymi państwami - uważa Alberto Salas Barahona, ambasador Republiki Peru w Polsce.

Z tego rozwoju chce też skorzystać bydgoska fabryką, która odwiedził peruwiański dyplomata. - Bydgoszcz wystartowała wiele lat temu, jak to zawsze na początku, bez powodzenia, a później zaczęła wypowiedź przetargi i od wielu lat należy do grona pięciu największych eksporterów z Polski do Peru - przyznaje Stanisław Rakowicz, konsul honorowy Republiki Peru w Toruniu.

O współpracy gospodarczej, ale też edukacji, ambasador Republiki Peru rozmawiał także z wojewodą kujawsko-pomorskim.