Już tylko kilka dni pozostało do końca roku. Wraz z 1 stycznia w życie wchodzą nowe przepisy podatkowe Rząd chce uszczelniać system, a to oznacza wiele zmian.

Ponad 141 tys. - tylu mieszkańców województwa Kujawsko-Pomorskiego prowadzi działalność gospodarczą. Od 1 stycznia wielu z nich będzie musiało dostosować sie do nowych przepisów. Najważniejsza zmiana dotyczy mikroprzedsiębiorców, którzy zatrudniają mniej niż 10 pracowników. Firmy będą musiały przekazywać do Krajowej Administracji Skarbowej ewidencję zakupu i sprzedaży VAT, w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego. - Przedsiębiorcy będą przekazywać to do organów podatkowych po to, żebyśmy mogli zaoszczędzić im całych procesów związanych z kontrolowaniem tych ewidencji u podatnika na kontrolach - wyjaśnia Anita Kruczkowska-Lassak z Izby administracji Skarbowej w Bydgoszczy.

Dokument będzie można składać za pomocą aplikacji dostępnej na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. W województwie kujawsko-pomorskim dotyczy to ponad 65 tys. podatników. Nowe przepisy zakładają także zwiększenie wysokości kwoty, która pozwala przedsiębiorcy nie amortyzować rzeczy zakupionej na firmę. - Już teraz nie 3,5 tys. ale od 10 tys., jeżeli taka jest wartość składnika majątkowego, można dokonać takiej jednorazowej amortyzacji - informuje Alina Lipka, zastępca naczelnika II Urzędu Skarbowego w Toruniu.

Ważna zmiana dotyczy także przedsiębiorców płacących zaliczki na podatek dochodowy. Od nowego roku nie będą musieli tego robić, jeśli ich wysokość nie przekroczy 1000 zł. Zmianie ulegnie także kwota wolna od podatku. Zgodnie z nowymi przepisami, będzie to 8 tys. zł. Korzyści odczują przede wszystkim osoby z najmniejszymi dochodami, które osiągają z umów zlecenia czy emerytur. - Patrząc całorocznie, to będzie kilkaset złotych dodatkowych pieniędzy, otrzymanych przez zwykłego zjadacza chleba, dzięki zmianie kwoty wolnej od podatku - ocenia dr Damian Walczak, ekonomista UMK w Toruniu.

Nowe przepisy dotyczą także zeznania rocznego PIT. Dotychczas wiele firm sporządzało dokumenty za swoich pracowników. W nowym roku każdy będzie musiał rozliczyć się sam.