Nowy rok to pretekst by w życiu zaprowadzić poważne zmiany. Jedni chcą zrzucić kilka kilogramów, inni nauczyć się języka obcego. Jeszcze inni - ograniczyć używki. W pierwszych dniach chęci i determinacja w dążeniu do celu są ogromne, cała sztuka jednak wytrwać w postanowieniach. Jak to zrobić? Mamy garść przydatnych rad.

Zadbać o zdrowie i figurę - to jedno z najczęstszych postanowień noworocznych, które może zmienić całe życie. Dagmara i Karol poznali się właśnie na siłowni. - Na siłowni poznałam swoją miłość, więc chodzę cały czas, głównie też z powodu bólów kręgosłupa, więc cały czas trzymam się tego, co postanowiłam sobie dawno. Dużo osób się obawia, że będzie oceniania jak przyjdzie na siłownię, a to nieprawda, bo wszyscy mamy ten sam cel: wszyscy, w wieku od 20 do 60 lat, chcą po prostu przetrwać tu te 1,5 godziny - śmieje się Dagmara Rumińska. - Menadżer siłowni mnie przekonał, żeby korzystać, bo znaliśmy się już kupę czasu. Stwierdziłem, że to jest dobry pomysł na siebie i tak się trzymam w tym, postanowieniu około dwa lata - dodaje Karol Zieliński.

A sport to, jak przekonują profesjonaliści, szczęście w czystej postaci. - Wystrzał tych endorfin, szczególnie w takim okresie zimowym - okresie, w którym nie za bardzo chce nam się cokolwiek robić - myślę, że to jest coś naprawdę fajnego, kiedy z samego rana możemy dostarczyć sobie taką dawkę energii - uważa Mariusz Ziółkowski, trener personalny, menedżer ds. sportu.

Zwiedzić świat, więcej czytać, rzucić palenie czy schudnąć – to, według Centrum Badania Opinii Społecznej, najczęściej wybierane postanowienia. Początek nowego roku to okazja do budowania lepszej wersji siebie samego. - Palenie to jest jedna z tych rzeczy, których chciałbym się pozbyć w tym roku, ale nie wiem czy to jest postanowienie czy walka całoroczna - wyznaje jeden z torunian. - Postanowiłam sobie, że przeczytam pięć angielskich książek, a przeczytałam jedną. To teraz muszę dwie w tym roku, bo może powinnam mniejsze cele sobie stawiać, mniej ambitnie podejść do tematu - mówi inna torunianka. - Zawsze myślę o tym, żeby ściślejszą dietę zachować, ale nie, nie... - dodaje kolejna pani na toruńskiej starówce. - Podróże, w tym roku stawiam na podróże - wyznaje kolejna torunianka. „A pani?” – pytamy jej znajomą. - Chciałabym do syna wylecieć - wyznaje.

Noworoczne postanowienia mają to do siebie, że często towarzyszy im słomiany zapał". - Często zdarza się tak, że chcemy od razu staramy się takie duże i ambitne rzeczy osiągnąć w tych swoich postanowieniach, a tutaj jest kwestia sformułowania czegoś takiego, co będzie realne, dostępne w naszym zasięgu - tłumaczy Marek Osmański, psycholog.

A psychologowie przede wszystkim radzą, aby w dążeniu do upragnionych celów kierować się motywacją i liczyć na wsparcie bliskich.