To był jeden z najważniejszych zrywów niepodległościowych w historii Polski. Powstanie wielkopolskie przyniosło wolność m.in. dla Inowrocławia. W walkach o miasto zginęło 47 powstańców, a około 120 odniosło rany. Mieszkańcy Inowrocławia w piątek świętowali 99. rocznicę odzyskania niepodległości.

Zdjęcia to pamiątki po powstaniu wielkopolskim - zrywie niepodległościowym, który przyniósł wolność. W Inowrocławiu upamiętniono to, co działo się w mieście 99 lat temu. - 5 stycznia to rocznica bitwy o Inowrocław, jaka rozegrała się w ramach powstania wielkopolskiego w 1919 roku. Teraz mamy dokładnie 99. Rocznicę. Było to ogromne wydarzenie: w sensie i wojskowym i takim społecznym, militarnym - przypomina Tomasz Sibora z Grupy Rekonstrukcji Historycznej ZHR.

Dowódcą powstańców był kpt. Paweł Cyms. Kwiaty pod tablicą, upamiętniającą powstanie wielkopolskie, składał m.in. jego wnuk. - Nastąpił taki renesans pamięci powstania wielkopolskiego, bo trochę po wojnie było ono zapomniane. Często władze komunistyczne wykorzystywały po prostu dla własnych celów ten sukces powstańców, zawłaszczały to święto. Teraz możemy cieszyć się taką pełną wolnością. Możemy o tym mówić, jak w rzeczywistości było - przyznaje Rafał Cyms.

Zryw powstańców i gotowość miejscowych cywilów sprawiły, że Niemcy już następnego dnia - 6 stycznia - wycofali się z miasta. A to oznaczało jedno. - Przyszła wolność, osiągnięta wspólnym wysiłkiem mieszkańców, miejscowych, jak i powstańców, którzy przybyli z zewnątrz: z Gniezna, z Trzemeszna, z Pakości, z Mogilna, ze wszystkich okolicznych miejscowości. I tak stworzyła się grubo ponad tysiącosobowa rzesza, która dała radę postraszyć tutejszych Niemców skupionych w całym pułku, w koszarach przy Dworcowej - opowiada Edmund Mikołajczak, historyk, honorowy obywatel Inowrocławia.

Wyzwolenie jednak okupiono krwią. W walkach o Inowrocław zginęło 47 powstańców, a około 120 odniosło rany, głównie postrzałowe. Dla symbolicznego upamiętnienia przelanej krwi, mieszkańcy miasta oddawali krew. - 99. rocznica wyzwolenia Inowrocławia to ważna data dla dziejów miasta. My, jako klub honorowych dawców krwi, oddając dzisiaj ten cenny lek włączamy się do obchodów tej rocznicy, a przez to czcimy pamięć poległych ludzi - podkreśla Henryk Ligęza z Klubu Honorowych Dawców Krwi przy Ciech Soda Polska. ”Czuje pan, że to coś ważnego?” – pytamy jednego z krwiodawców. - Na pewno, na pewno, to pomoc dla innego człowieka - mówi Adam Barański.

By zachować pamięć o roli powstania, w Inowrocławiu zorganizowano także manifestację patriotyczną. - Pamiętajmy o tym, że historia Polski to nie tylko historia pełna takich martyrologicznych wydarzeń , ale również - a może przede wszystkim - zwycięskich, które dają powód do radości, do zadowolenia, do dumy i powinniśmy kreować patriotyzm również - a może przede wszystkim - o takie wydarzenia, jak powstanie wielkopolskie - powstanie zwycięskie - podsumowuje Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia.

Wciąż trwają badania na temat powstania wielkopolskiego. Najwięcej dokumentów znajduje się w archiwach niemieckich i Centralnym Archiwum Wojskowym w Warszawie.