W regionie rośnie liczba nowych firm. Obecnie na Kujawach i Pomorzu działa ok. 195 tys. przedsiębiorstw - to o 7 tys. więcej niż w 2011 roku. Ich właściciele mogą liczyć na pomoc finansową funduszu pożyczkowego. Ci, którzy nie złożyli jeszcze wniosku, mają szansę to zrobić dzięki nowej umowie podpisanej w poniedziałek między Bankiem Gospodarstwa Krajowego a Kujawsko Pomorskim Funduszem Pożyczkowym w Toruniu.

Ireneusz Gronek, właściciel jednej z toruńskich cukierni, może cieszyć się nowymi firmowymi samochodami. Nie byłoby go na to stać, gdyby nie skorzystał z Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego. - Kiedyś nasza firma miała transport w postaci jednego samochodu, a dzisiaj mamy pięć. Cztery z tych aut były realizowane we współpracy z Kujawsko-Pomorskim Funduszem Pożyczkowym. To świadczy o tym, że nasza firma się rozwija - nie ukrywa toruński przedsiębiorca.

Od 2011 roku w regionie rośnie liczba firm. A ci, którzy nie skorzystali jeszcze z pomocy Funduszu, mogą to wciąż zrobić, dzięki nowo podpisanej umowie między Bankiem Gospodarstwa Krajowego a Kujawsko-Pomorskim Funduszem Pożyczkowym. Zgodnie z umową, Fundusz uruchomi nowe pożyczki, na które przeznaczy ok. 24 mln na badania i rozwój, ok. 14 mln na zmianę modeli biznesowych oraz ok. 20 mln na mikropożyczki dla mikroprzedsiębiorców z kujawsko-pomorskiego. - Te nasze kredyty będą oprocentowane na bardzo korzystnych warunkach. To będzie od 0,93 do ok. 2 proc., natomiast te standardowe pożyczki sa oprocentowane od 2,34 do 3. Nasz Fundusz nie będzie pobierał żadnych innych opłat za złożenie wniosku - informuje Agnieszka Wasisa, prezes Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego.

Wnioskodawcy o taką pożyczkę mogą ubiegać się od zaraz. - Z naszej strony zostaną dołożone wszystkie działania, żeby środki zostały przekazane najszybciej, jak to będzie możliwe. Z praktyki wiem, że trwa to od dwóch do trzech tygodni, jeżeli chodzi o uruchomienie praktycznej strony działalności operacyjnej przez pośrednika finansowego - zaznacza Wojciech Marcinkiewicz, zastępca dyrektora Departamentu Instrumentów Inżynierii Finansowej Banku Gospodarstwa Krajowego.

Szacuje się, że z tego rodzaju wsparcia finansowego skorzysta ok. 340 przedsiębiorców. - Jest to jednocześnie najtrudniejszy obszar do wdrożenia i - paradoksalnie - mamy najwięcej środków właśnie na ten cel do wydania. Bez trudnych projektów, gdzie łączy się naukę z biznesem i wdraża innowację w ten sposób do przedsiębiorstw, trudno mówić o trwałym rozwoju gospodarczym - podkreśla Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

O tym, jak skorzystać z unijnego wsparcia, będzie można dowiedzieć się także w czwartek podczas szkolenia w Głównym Punkcie Informacyjnego Funduszy Europejskich przy ul. Jagiellońskiej w Bydgoszczy.