Była kurierką podczas II wojny światowej, a także brała udział w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie legendarna „Zo” poświęciła się pracy społecznej i naukowej. Odeszła dziewięć lat temu. W rocznicę śmierci, kwiaty na grobie słynnej torunianki - generał Elżbiety Zawackiej - złożyli przedstawiciele władz miasta, członkowie fundacji jej imienia, a także młodzież z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Toruniu.

- Pani Generał Elżbieta Zawacka jest patronką naszej szkoły, czyli Zespołu Szkół Ekonomicznych w Toruniu. Jest dla nas wielkim wzorem do naśladowania, ponieważ była wielką patriotką, jedyną kobietą wśród "cichociemnych", była jednym z dwóch generałów kobiet. Przyszliśmy tutaj, aby uczcić 9. rocznicę jej śmierci i zawsze pamiętamy o uroczystościach związanych właśnie z nasza patronką - opowiada Julita Junger z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Toruniu.

- To, co ona mówiła do wszystkich młodych, zresztą do nas wszystkich - że nie można zgubić żadnego pokolenia, że każde pokolenie powinno być zapisane w historii - to trwa. Fundacja jakby wierna jej dziedzictwu, wierna jej przekazom, cały czas historię jeszcze jej pokolenia pielęgnuje, spisuje, opracowuje - deklaruje Dorota Zawacka-Wakarecy, prezes Fundacji im. Gen. Elżbiety Zawackiej.

- Toruń pamięta o swej najważniejszej obywatelce. Jest to szczególnie ważne w roku, kiedy obchodzimy 100. rocznice niepodległości. Pani generał urodziła się jeszcze w czasie zaborów. Jak pamiętamy, witała, jako 11-letnia dziewczynka, wojska generała Hallera, które wkraczały na Pomorze dwa lata później, w 1920 roku i idea niepodległości była jej zawsze bardzo droga - przypomina Jan Wyrowiński z Fundacji.