Świetni na maturach i olimpiadach przedmiotowych, uczą się nie z obowiązku tylko z pasji - tacy są uczniowie najlepszych liceów i techników w regionie. W tegorocznym rankingu "Perspektyw", w pierwszej setce znalazło się 10 szkół z regionu. Najlepsze z nich to Technikum Elektroniczne w Bydgoszczy i Liceum Akademickie w Toruniu. Aby pomóc nauczycielom, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, Ministerstwo Edukacji Narodowej chce tworzyć sieć doradców metodycznych. Mają być wsparciem dla pedagogów.

Filip i Michał mają pomysł na wykorzystanie mikrokomputerów jednoukładowych na stacji kosmicznej. Przygotowują aplikację dotyczącą przemieszczania się planktonów na oceanach. Jeśli Europejska Agencja Kosmiczna ją zaakceptuje, aplikacja zostanie uruchomiona na stacji kosmicznej. - Komputerem, który kosztuje 200 zł, można dowieść rzeczy, które mają znaczenie dla całej ludzkości, np. zanieczyszczenia dla środowiska - uświadamia Filip Mikulski, uczeń Technikum Elektronicznego w Bydgoszczy. - Moim największym marzeniem jest zostać właśnie astronautą i pracować przy ewentualnej transmisji danych na stacji - opowiada o swoim życiowym celu inny uczeń, Michał Wiliński.

Takie marzenia mają uczniowie Technikum Elektronicznego w Bydgoszczy, jednego z najlepszych w kraju. W rankingu magazynu Perspektywy szkoła zajęła drugie miejsce. Od lat jest w czołówce. Nauczyciele bydgoskiego „elektronika” to praktycy różnych branżach, np. teleinformatycy. Teraz liczą się nowe technologie. - Dopiero tutaj dowiadują się, jak to właściwie jest zbudowane od strony technicznej; jak transmisja danych przebiega; jak tworzy się strony internetowe, kwestia bezpieczeństwa, przesyłu tych danych - wyjaśnia Grzegorz Kantowicz, teleinformatyk.

Szkoła zmienia się, inwestuje też w nowy sprzęt. - Staramy się iść z duchem czasu, sprzęt jest sukcesywnie wymieniany, pracownie unowocześniane - informuje Agnieszka Sumicka z Zespołu Szkół Elektronicznych w Bydgoszczy.

Wśród liceów od lat wysokie miejsce w rankingu "Perspektywy" zajmuje też Liceum Akademickie w Toruniu. W tym roku zajęło drugie miejsce. Ranking uwzględnia wyniki matur, egzaminów zawodowych, czy osiągnięcia w olimpiadach przedmiotowych, także międzynarodowych. - My mamy 20 lat doświadczeń z uczniem zdolnym i myślę, że to nas wyróżnia. Jest to szkoła, która powstała do kształcenia dzieci zdolnych - chwali się Adam Makowski, wicedyrektor Liceum Akademickiego w Toruniu. - Uczyć się trzeba dużo, w każdej szkole, jeśli chce się osiągnąć jakiś sukces - przekonuje Dominik Bilicki, uczeń Liceum Akademickiego w Toruniu.

Wśród liceów z regionu, wśród pierwszych 50 uplasowało się też VI LO w Bydgoszczy. Znacznie lepiej w rankingu wypadły technika z regionu. Bydgoskie Technikum Elektroniczne na drugim miejscu, na 15. - Technikum Leśne w Tucholi, na 18. - Technikum nr 4 z Włocławka, 25.- Technikum Ekonomiczne nr 1 w Bydgoszczy, a na 38. miejscu znalazło się Technikum im. prof. Oskara Langego w Grudziądzu.

Aby wyniki były jeszcze lepsze, Ministerstwo Edukacji Narodowej chce zwiększyć liczbę doradców metodycznych w regionach. Powstać ma sieć takich placówek w całym kraju. - Jest potrzeba stworzenia miejsc pracy dla doradców metodycznych, którzy swoim przykładem i doświadczeniem pociągną nauczycieli, by nauczanie było jak najlepsze - przekonuje Marek Gralik, kujawsko-pomorski kurator oświaty.

Placówki z doradztwem metodycznym teraz funkcjonują w dużych miastach. W przyszłości sieć takich ośrodków powstać ma w całym kraju, także w mniejszych miejscowościach.