"Naszym powstańcom, naszym bohaterom" - w Żninie uczczono 99. rocznicę Powstania Wielkopolskiego. Zwycięskiego zrywu, który doprowadził do włączenia ziem Wielkopolski i dużej części Kujaw do II Rzeczypospolitej. Mimo upływu lat, o jego uczestnikach i przebiegu pamięta się w wielu miejscach regionu.

Skromny grób Stanisława Porowskiego - uczestnika powstania wielkopolskiego. Nie mogło przy nim zabraknąć córki powstańca, Praksedy Porowskiej, wraz z rodziną. Kwiaty i znicze na grobie złożyli również samorządowcy. - Tu jest zdjęcie mojego dziadka. Stanisława Porowskiego. Mama wspomina, ja nie znałem dziadka, bo mój dziadek umarł przed moim urodzeniem. Był kowalem tutaj, w niedalekiej miejscowości, w Rydlewie koło Żnina. Zmarł w ostatni dzień wojny - zdradza Marian Piątkowski, wnuk Stanisława Porowskiego.

Kwiaty i znicze złożono również kilka metrów dalej. Mogiła Powstańców Wielkopolskich jest hołdem złożonym tym, którzy walcząc o wolność zginęli. Pomnik ucierpiał w sierpniowych nawałnicach. Renowacja i odbudowa była możliwa dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wojewody kujawsko-pomorskiego. - Bardzo jestem zadowolony, że udało nam się zachować te elementy wcześniejsze tej mogiły. Mam nadzieję, że ta tablica, upamiętniająca śmierć tych ludzi, jest tablicą otwartą i nowe karty historii wkrótce odkryjemy i będzie można kolejne nazwiska dopisać - przyznaje Robert Luchowski, burmistrz Żnina.

Główne uroczystości rocznicowe tradycyjnie odbyły się w Szkole Podstawowej nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Żninie. Tutaj pamięć o "ojcach wolności" jest szczególnie kultywowana. - Codziennie przychodzimy do szkoły, widzimy pamiątki po powstaniu wielkopolskim. Żyje w nas ta historia. Jesteśmy z tego dumni - wyznaje Kacper Horka, uczeń III klasy gimnazjum. - Rodziny powstańców często przychodziły do nas, by te pamiątki nam przekazać, naszej opiece powierzyć. Są dyplomy, odznaczenia, jest mundur ostatniego powstańca, który tutaj był z nami, pana Franciszka Sobczaka - opowiada Mirosław Pilarski, nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 1 w Żninie.

99 lat temu, 1 stycznia 1919 r. na wieść o wybuchu powstania Wielkopolskiego mieszkańcy Żnina chwycili za broń, by przyłączyć Wielkopolskę do Macierzy. 12 stycznia miasto zostało oswobodzone i wróciło do granic Polski. - Praktycznie trzecie pokolenie, które pod tymi zaborami było, miało na tyle siły, odwagi, determinacji, organizacji, aby wystąpić zbrojnie przeciwko okupantowi - podkreśla Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski. - 11 stycznia toczyły się bardzo poważne walki o wyzwolenie Żnina, które zakończyły się rankiem 12 stycznia. Podczas tych walk na terenie miasta zginęło 42 powstańców - przypomina Jacek Pietraszko, prezes zarządu oddziału kujawsko-pomorskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku. Zacięte walki w regionie toczyły się również m.in. w Inowrocławiu, Brzozie, Mroczy, Rynarzewie, czy Szubinie.