Uczniowie gimnazjów z Kujaw i Pomorza wykazali się w czwartek wiedzą na temat Samorządu Terytorialnego. To już II etap konkursu zorganizowanego przez sejmik województwa . Najlepsi zmierzą się w finale, który odbędzie się 1 marca w Toruniu.

- Konkurs ma przede wszystkim służyć propagowaniu idei postaw obywatelskich, zdobywaniu wiedzy na temat samorządów, zaczynając od szczebla podstawowego a kończąc na sejmiku. Mamy nadzieję, że w przyszłości ci młodzi ludzie po zdobyciu wykształcenia będą zasiadali w różnych radach, będą zasiadali również w sejmiku, zastąpią nas kiedyś - przyznaje Paweł Zgórzyński, radny wojewódzki.

Do II etapu konkursu przystąpiło 84 gimnazjalistów z Kujaw i Pomorza. Uczniowie w Toruniu i Bydgoszczy musieli zmierzyć się z 20 pytaniami z zakresu wiedzy o Samorządzie Terytorialnym, dotyczacymi m.in. ordynacji wyborczej, funkcjonowania samorządu, ale i festiwalów - Camerimage czy Tofifest. Do finału zakwalifikowali się ci, którzy uzyskali co najmniej 85 proc. maksymalnej liczby punktów. Podczas pierwszego etapu swoich sił spróbowało ponad 400 prymusów.

Współorganizatorami konkursu są Wojewódzki Kurator Oświaty oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.