To najbardziej prestiżowa wystawa fotografii na świecie. Od 1955 roku przyciąga tysiące widzów. Już po raz piąty najlepsze zdjęcia, wyróżnione w międzynarodowym konkursie World Press Photo, będzie można obejrzeć w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu.

143 prace 45 artystów, prezentowanych na tegorocznej wystawie World Press Photo, to zapis niezwykłych zdarzeń, którymi przez cały ubiegły rok żył świat. W tym roku główna tematyka to uchodźcy, ale też środowisko naturalne.

Zaskakują, szokują, zmuszają do myślenia. Najlepsze reporterskie zdjęcia powinny być dobre pod względem wizualnym, najważniejsze jednak by swoją autentycznością skłaniały widza do refleksji. - Kiedy spojrzycie na którekolwiek zdjęcie, możecie zaufać temu, co widzicie. Proces weryfikacji prac na konkurs World Press Photo jest najbardziej rygorystyczny na świecie. Jest tak, ponieważ czujemy odpowiedzialność za ludzi, którzy będą w stanie zaufać temu, co zobaczą - tłumaczy Sophie Boshouwers, kuratorka wystawy Word Press Photo.

Nagrody w konkursie World Press Photo przyznawane są w ośmiu kategoriach. Tegorocznym zdobywcą Grand Prix został turecki fotograf Burham Ozbilici, który uchwycił moment po zastrzeleniu rosyjskiego ambasadora podczas otwarcia wystawy fotograficznej w Centrum Sztuki Współczesnej w Ankarze. Jury doceniło estetykę zwycięskiej fotografii, ale także kreatywność, odwagę i refleks 61- letniego fotoreportera. - Zainteresowanie jest naprawdę bardzo duże i ludzie naprawdę chętnie oglądają tę wystawę. Ona zawsze się cieszy dużym zainteresowaniem i oczywiście mamy nadzieję, że tym razem też tak będzie - przyznaje Paulina Tchurzewska, rzecznik prasowy Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu.

W Polsce najlepsze zdjęcia można oglądać co roku w kilku miastach. Również w Toruniu World Press Photo przyciąga tłumy miłośników fotografii. Według holenderskiej fundacji, która jest organizatorem wydarzenia, "Znaki Czasu" są jednym z najlepiej przygotowanych do tego typu wydarzenia miejsc. - Pokazujemy te zdjęcia jako takie małe dzieła sztuki, dbając o to, w jaki sposób są zaprezentowane, jak są oświetlone, jak są rozmieszczone w przestrzeni. Do tego miejsce, w którym je pokazujemy; które jakby sprawia, że czujemy się, że jesteśmy w otoczeniu sztuki - zachwala Piotr Zawałkiewicz z CSW, koordynator wystawy World Press Photo.

W Centrum Sztuki Współczesnej wystawa potrwa do 4 lutego. Możemy tu zobaczyć zdjęcia najlepszych fotografików i fotoreporterów 25 krajów.