„Aniołowie się radują" - pod tym hasłem bydgoska Fundacja "Wiatrak" zorganizowała po raz II Wojewódzki Przegląd Kolęd i Pastorałek. W rywalizacji wzięło udział ponad 80 uczestników, w pięciu kategoriach wiekowych. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy.

- Z moją koleżanką zaśpiewaliśmy duet i myślę, że dobrze nam wyszło. Śpiewam mniej więcej od sześciu, siedmiu lat - mówi Łukasz Dyngosz, uczestnik przeglądu.

- Stworzyliśmy możliwość, aby w wymiarze wojewódzkim dzieci, młodzież, objawili swoje umiejętności nie tylko śpiewania kolęd tradycyjnych, które znamy, ale które - z tych zakątków naszego województwa, które są wpisane w regionie, w kulturę lokalną - żeby one się tutaj objawiły; żeby mogli się tutaj nimi podzielić - podkreśla ks. Krzysztof Buchholz, prezes Fundacji „Wiatrak”.

- Śpiewam od siedmiu lat, więc ta trema częściowo już zanikła, jednak zawsze jest ten stres, tego się nie zwalczy, a w konkursach dość często biorę udział. Z racji tego, że uwielbiam śpiewać, jestem chrześcijaninem, postanowiłem, że wezmę udział - wyznaje Michał Kamiński, uczestnik konkursu.

- Muszę przyznać, że poziom w tym roku jest bardzo wysoki. Zgłosili się faktycznie młodzi ludzie praktycznie z całego naszego województwa i wybrani zostali najlepsi. Bardzo się cieszę, bo nie powtarzają się kolędy i nie powtarzają się pastorałki. Muszę przyznać troszeczkę, że młodzież najprawdopodobniej ze swoimi instruktorami wyszperali te najpiękniejsze i te najmniej znane - ocenia Ludmiła Małecka, przedstawicielka jury konkursu.