Gęsina coraz częściej gości na polskich stołach. Przybywa smakoszy mięsa, które stało się wizytówką regionu kujawsko-pomorskiego. Rozwija się również produkcja drobiu. W Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Zootechniki w Kołudzie Wielkiej otwarto nowoczesny Zakład Wylęgu Gęsi.

Gęś biała kołudzka jest najpopularniejszą w Polsce odmianą gęsi domowej. Markę docenili wielbiciele drobiu z zachodu Europy, którzy gęsinę uważają za zdrowe i szlachetne mięso. W Polsce była uwielbiana już w średniowieczu, teraz powraca do menu restauracji i na biesiadne stoły, przede wszystkim dzięki walorom smakowym i zdrowotnym. - Jakość mięsa to przede wszystkim jakość życia tych gęsi, jakość żywienia, pozostawanie w związku z naturą, bo jest to ptak nie do końca udomowiony, dobre żywienie, warunki utrzymania - informuje dr inż. Halina Bielińska, zastępca dyrektora Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki PIB w Kołudzie Wielkiej.

Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki nie jest w stanie sprostać zapotrzebowaniu rynku na materiał hodowlany. W rekordowym czasie - w ciągu sześciu miesięcy - wybudowano nowoczesny Zakład Wylęgu Gęsi. Tu jaja z fermy zarodowej będą profesjonalnie składowane w odpowiedniej temperaturze. Później będą inkubowane w ciągu 26 dni w temperaturze 37 st. Celsjusza i w dużej wilgotności. - Po prześwietleniu jaj w 26 dobie, przekładamy jaja do komory klujnikowej i tam jest ta porodówka - jakby patrzeć po ludzku. W komorach klujnikowych gąsięta się wykluwają i wyjmujemy je z tych komór w 31 dobie wylęgu - mówi o szczegółach wylęgu dr Jakub Badowski, kierownik Zakładu Wylęgu Gęsi w Kołudzie Wielkiej.

Inwestycja - budowa nowoczesnego Zakładu Wylęgu Gęsi - kosztowała Państwowy Instytut Badawczy 6,5 mln zł. - Ona jest niezbędna, by o 1/3 powiększyć produkcję piskląt, do poziomu ponad 400 tys., bo tak zakładamy w 2020 roku, a później rozkład tej wylęgarni jest taki, że kolejne klocki można dokładać - opowiada dr inż. Eugeniusz Kłopotek, dyrektor Zakładu.

Zakład będzie zaopatrywać wszystkie fermy rodzicielskie w kraju w materiał hodowlany. - Traktujemy bardzo poważnie ten sektor. Zdajemy sobie sprawę, że żeby powalczyć nie tylko w Polsce i Europie ale i na świecie, musimy być uzbrojeni w nowoczesną technologię i nowoczesne podejście. Te kolejne etapy rozwoju ośrodka w Kołudzie bardzo nas cieszą - stwierdza z zadowoleniem Łukasz Dominiak z Krajowej Rady Drobiarstwa.

Polska jest liderem Unii Europejskiej pod względem produkcji drobiu. Producenci stawiają przede wszystkim na jakość mięsa. O rozwoju branży dyskutowali podczas specjalnej konferencji.

Kujawski zakład czekają kolejne modernizacje.