Ich praca wymaga ogromnego zaangażowania i poświęceń. Pomimo przeciwności losu, starają się działać na rzecz lokalnej społeczności. Najlepsi gospodarze z regionu zostali nagrodzeni podczas gali konkursu "Rolnik Pomorza i Kujaw". W Filharmonii Pomorskiej wręczono odznaczenia państwowe i resortowe.

Kazimierz Batliński z Rycerzewa od ośmiu lat prowadzi gospodarstwo. Zajmuje się produkcją zwierzęcą i roślinną. Rolnictwo to jego największa pasja, z którą wiąże swoją przyszłość. - Zadowoliłaby taka sytuacja, gdybym miał pewność cen, by to, co się wyprodukuje, można było dobrze sprzedać - o swoich oczekiwaniach mówi.

O tym marzą wszyscy gospodarze, którzy za swoją pracę i zaangażowanie zostali nagrodzeni w konkursie "Rolnik Pomorza i Kujaw". Uroczysta gala po raz 15. odbyła się w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Nagrody przyznano w kilku kategoriach - m.in. "produkcja roślinna", "produkcja zwierzęca", czy "gospodarstwa wielkotowarowe". - Przywiązanie do ziemi, do tradycji - to wszystko składa się na to, że tytuł "Rolnika Pomorza i Kujaw" jest rzeczą wspaniałą i każdy o tym marzy - stwierdza Janusz Polak, dyrektor biura konkursu "Rolnik Pomorza I Kujaw 2017”.

Podczas gali wręczono odznaczenia państwowe za szczególne zasługi na rzecz rozwoju rolnictwa. - Lubię to co robię, jeżeli to znalazło uznanie, to tym bardziej jest mi miło - cieszy się Juliusz Młodecki z Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku I Roślin Białkowych.

W życiu gospodarzy liczą się nie tylko nagrody, ale przede wszystkim umiejętność pokonywania przeszkód - tych w rolnictwie nie brakuje. W ubiegłym roku wiele gospodarstw w regionie poniosło straty z powodu nawałnicy. Zniszczeniu uległy domy i budynki gospodarcze. Na pomoc przeznaczono ponad 90 milionów złotych, w planach są kolejne formy wsparcia. - ARiMR organizuje konkursy, gdzie w roku 2018 będzie można składać wnioski o wsparcie do 300 tys. na zniszczone gospodarstwo rolne - zapowiada Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski.

Rolnictwo to ważny dział gospodarki narodowej, który wymaga konkretnych działań. Jednym z nich ma być wyrównywanie szans na unijnym rynku. - Priorytetem resortu jest staranie się o silny budżet po 2020. Mają być w maju ogłoszone ramy finansowe i to jest nasz cel - poinformował Ryszard Zarudzki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa. - Polscy rolnicy są wizytówką Polski. Stajemy się potęgą produkcyjną, nasza żywność jest zdrowa, smaczna i dlatego jest takim przebojem - dodaje Andrzej Dera, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta RP.

Podczas uroczystej gali wręczono medale zasłużeni dla rolnictwa, przyznano również honorowe nagrody konkursu Rolnik Pomorza i Kujaw.