Regaty, rajdy, spływy kajakowe, żywe lekcje historii. W Toruniu zainaugurowano „Rok Harcerstwa Kujawsko-Pomorskiego”. To okazja do podsumowania dorobku skautowego oraz do propagowania działalności zarówno ZHP, jak i ZHR. Oba związki wspiera finansowo samorząd województwa. Planowane są m.in. remonty budynków, uruchomienie 24 placówek wsparcia dziennego oraz organizacje biwaków.

- Będziemy organizatorem takich wydarzeń jak 1 marca - dzień Żołnierzy Wyklętych w Aleksandrowie Kujawskim, jak zawody strzeleckie w Bydgoszczy - wymienia hm. Bogusława Pasieka-Butkiewicz, rzecznik prasowy Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej w Okręgu Kujawsko-Pomorskim.

- W minionym roku na naszych placówkach wypoczywało 3,5 tys. harcerzy zrzeszonych w naszej organizacji, ale oprócz tego przebywało blisko 6 tys. dzieci i młodzieży niezrzeszonej. To stanowi o tym, że jesteśmy jednym z największych organizatorów wypoczynku w naszym województwie - podkreśla hm. Jerzy Gębara, komendant Kujawsko-Pomorskiej Chorągwi ZHP.

- Uruchomimy nową transzę do bardzo dużych środków finansowych - 650 tys. zł - na zakup sprzętu, który służy biwakowaniu, organizowaniu obozów harcerskich - zapowiada Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

- Sejmik województwa kujawsko-pomorskiego podjął stanowisko, że rok 2018 poświęci właśnie skautom. A że zbiega się to również z ważniejszym świętem, tj. 100-leciem niepodległej Polski, te wspólne działania będą służyły jednemu i drugiemu wydarzeniu - wyjaśnia Ryszard Bober, przewodniczący sejmiku kujawsko-pomorskiego.