Krótka, ale niezwykle burzliwa budżetowa sesja włocławskiej rady miasta. Finansowy plan dla stolicy Kujaw na ten rok ostatecznie został przyjęty, ale prezydent Marek Wojtkowski zapowiedział, że część dokumentu zaskarży do Regionalnej Izby Obrachunkowej. Chodzi o poprawki zgłoszone i wprowadzone przez opozycję.

To tak naprawdę drugie podejście radnych do uchwalenia budżetu na 2018 roku. Na równie burzliwej sesji sprzed miesiąca podjęto decyzję, że samo głosowanie odbędzie się dopiero teraz. Z wynikiem 13:11 zwycięsko z sali wyszli radni klubu Prawa i Sprawiedliwości oraz Klubu Radnych Niezależnych. Zwycięsko, bo przyjęty budżet zawiera 25 zgłoszonych przez opozycję poprawek. - Nie stać Włocławka na to, żeby to był kolejny budżet, który nie jest właściwie wydatkowany i właściwie zaplanowany, stąd takie zmiany. Cieszę się, że przeszły te poprawki - uważa Jarosław Chmielewski, przewodniczący klubu radnych PiS.

Dotyczą one m.in. remontów dróg, czy budowy przyszkolnej hali sportowej na Zawiślu. Ogólna pula na wszystkie zadania nie uległa zmianie. - Przegłosowaliśmy i budżet, i zmiany w budżecie. Dziwi mnie fakt, że koalicja ta, która jest z panem prezydentem, była przeciwna i oczywiście Platforma była przeciwna, więc ja już kompletnie tego nie rozumiem, czemu PO jest przeciwko budżetowi - komentuje Dariusz Wesołowski, radny Klubu Radnych Niezależnych.

Przeciwko budżetowi w takiej formie byli radni klubu PO raz SLD. - My głosowaliśmy „przeciw” tylko ze względu na uchybienia prawne. Poprawki głosowano unblock, dotyczące różnego rodzaju paragrafów i wydatków i nie do końca przeprowadzona była dyskusja - mówi Jarosław Hupało, radny SLD.

Podobnego zdania - że wprowadzone poprawki nie powinny być głosowane blokowo - jest prezydent Włocławka. - Mam wrażenie, że zostały one przegłosowane nie tak jak być powinny, ponieważ nie można glosować unblock wszystkich poprawek, które dotyczą zupełnie innych kwestii - przyznaje Marek Wojtkowski.

Z tego powodu prezydent Włocławka zapowiada, że część przyjętego budżetu z poprawkami opozycji zaskarży do Regionalnej Izby Obrachunkowej.