Rok 2018 niesie ze sobą zmiany w systemie podatkowym. Jednolity Plik Kontrolny oraz ulgi innowacyjne i strefowe. To tematy, które szczególnie interesują przedsiębiorców. Pytania dotyczące nowego prawa, mogli oni skierować do wiceministra finansów. Paweł Gruza spotkał się z przedstawicielami regionalnych firm w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy.

Właśnie weszły w życie nowe zasady kontroli podatkowej. Najważniejsza zmiana? W formie elektronicznej, przedsiębiorcy muszą przekazywać urzędnikom szczegółowe dane podatkowe. Obowiązek wysyłania jednolitych plików kontrolnych od stycznia dotyczy już nie tylko dużych firm, także mikroprzedsiębiorców. - Nie zdają sobie absolutnie sprawy z powagi sytuacji, w jak prosty sposób urzędy kontroli będą w stanie dzięki jednemu przyciskowi „enter" zrobić całe powiązania zakupowe, sprzedażowe i wygenerować coś co do tej pory było dla nich normalnością, a dziś będzie pułapką finansową - tłumaczy Wojciech Świtała ze Stowarzyszenia Przedsiębiorców Kujaw i Pomorza

Ministerstwo Finansów liczy, że w tę pułapkę złapią się nieuczciwi przedsiębiorcy. Jeśli np. murarz kupi materiały budowlane a nie wystawi faktury za wykonaną usługę, urzędnicy będą o tym wiedzieli. Bo zyskają elektroniczny dostęp do zakupów, wydatków, faktur i wyciągów z banku. - Dzięki tym nowym sprawozdaniom wyeliminujemy patologię, która toczy finanse publiczne - zapowiada wiceminister finansów Paweł Gruza.

Swoje spostrzeżenia - dotyczące zmian w podatkach - właściciele firm mogli zgłosić wiceministrowi finansów podczas wtorkowego spotkania w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim. - Większa kontrola i pobór podatków od wszystkich przedsiębiorstw wyrównuje szanse na rynku, więc jeśli patrzymy pod względem konkurencji, to jest to dobra sprawa - uważa Wacław Kropiński, prezes Przedsiębiorstwa Hydrauliki Siłowej Hydrotor.

Uszczelnienie systemu podatkowego - to cel rządu. - W ramach tego uszczelnienia w Kujawsko-Pomorskiem udało się bardzo dużo osąagnąć- ocenia Tomasz Latos, poseł PiS.

Troska o regularne wpływy do budżetu niesie ze sobą szereg zmian dla podatników. To dodatkowe obowiązki, ale też ulgi np. dla firm stawiających na innowacje. - Przygotowaliśmy ulgę, która można opowiedzieć na przykładzie: zatrudniam inżyniera, koszt jego pracy, która ma unowocześniać mój produkt, „ukosztawiam” dwukrotnie - tłumaczy Paweł Gruza, wiceminister finansów.

Ulgi dla przedsiębiorców mają wpłynąć na rozwój gospodarczy kraju. - Jesteśmy przed ważnymi wyzwaniami, bo ten rok to na pewno mocny akcent na gospodarkę, wprowadzenie konstytucji dla biznesu - podkreśla Łukasz Schreiber, poseł PiS.

Jednym z elementów tzw. konstytucji dla biznesu - zapowiedzianej przez Mateusza Morawieckiego - jest również zwolnienie podatkowe dostępne dla inwestycji na terenie całego kraju. - Tzw. nowa ustawa o strefach bardzo dużo zmieni w samorządach i da możliwości inwestowania w każdym samorządzie; oczywiście po spełnieniu kryteriów i warunków - zaznacza Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski.

Podczas spotkania wiceminister finansów mówił też m.in. o podniesieniu kwoty amortyzacji. Do Bydgoszczy podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów przyjechał na zaproszenie wojewody i posłów PiS z regionu.