Zabezpieczone blisko 190 kg nielegalnego tytoniu, butelki ze spirytusem oraz dwa kradzione motocykle z terenu Niemiec - to efekt działań, zorganizowanych przez policjantów zwalczających przestępczość gospodarczą bydgoskiej komendy. Do sprawy zatrzymano dwóch mężczyzn. Za posiadanie wyrobów bezakcyzowych grozi przepadek zabezpieczonego towaru, wysoka grzywna oraz kara do 3 lat więzienia.

Wydział dw. z Przestępczością Gospodarczą i Korupcji Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy zorganizował w czwartek działania wymierzone w zwalczanie przestępstw akcyzowych. Do akcji włączyły się także podległe bydgoskiej komendzie jednostki.

Policjanci z komendy miejskiej razem z wydziałem kryminalnym wcześniej ustalili, że jeden z mieszkańców Solca Kujawskiego może być w posiadaniu nielegalnego towaru. W czwartek rano pojechali to sprawdzić. Pod wytypowanym adresem zauważyli mężczyznę, który przepakowywał worki jutowe z samochodu. Okazało się, że 45-latek w samochodzie posiadał trzy worki z tytoniem. A po przeszukaniu należących do niego budynków zabezpieczyli jeszcze trzy takie worki. Łącznie funkcjonariusze zabezpieczyli 85 kg tego nielegalnego towaru.

Ponadto, na terenie posesji znaleźli karton z 25 plastikowymi butelkami z zawartością przeźroczystej cieczy. Najprawdopodobniej to nielegalny spirytus. Znajdująca się w butelce substancja zostanie poddana laboratoryjnej ekspertyzie.

na dodatek w jednym z garaży funkcjonariusze zabezpieczyli dwa motocykle. Po sprawdzeniu w policyjnej bazie okazało się, że zostały skradzione z terenu Niemiec.

45-latkowi w bydgoskiej komendzie kryminalni przedstawili zarzut z kodeksu karno-skarbowego, za który grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat. Teraz policjanci ustalają okoliczności kradzieży motocykli. Niewykluczone, że podejrzany może jeszcze usłyszeć dodatkowe zarzuty.

Tego samego dnia, dzięki staraniom kryminalnych z bydgoskiego Szwederowa, zabezpieczone zostało jeszcze ponad 100 kg nielegalnego tytoniu. Trefny towar znajdował się w jednym z mieszkań przy ul. Toruńskiej w Bydgoszczy. Do sprawy został zatrzymany i przesłuchany 51-latek.

Bydgoscy policjanci zabezpieczyli łącznie 190 kg nielegalnego tytoniu. Po przeliczeniu okazało się że, łączna kwota strat na szkodę Skarbu Państwa oszacowana została na ponad 190 tys. zł.