26 lat temu papież Jan Paweł II ustanowił 11 luty Światowym Dniem Chorego. Z tej okazji w lecznicach organizowane są nabożeństwa. Pobyt w szpitalu jest szczególnie trudny dla najmłodszych. Dlatego Fundacja Doktora Clowna od wielu lat właśnie tego dnia stosuje u dzieci terapię śmiechem.

Urodziny w szpitalu nie muszą być przykre a wręcz odwrotnie. Świętować można wszędzie. ”Też tak zawsze kolorowo jest jak dzisiaj?” - pytamy. - Tak!, ale nie zawsze - wyznaje mała pacjentka.

To prawda, bo pobyt w szpitalu, mimo kolorowych ścian i zabawek, często jest dla maluchów trudny. - A przede wszystkim dużo zdrowia - czyta życzenia dziewczynka. ”Jak myślisz? Od kogo to są życzenia?” – dopytujemy. - Nie wiem? - odpowiada inna dziewczynka.

Uczniowie, harcerze, wolontariusze, studenci - to oni napisali do małych pacjentów z bydgoskiego i toruńskiego szpitala. Życzenia powrotu do zdrowia i słowa otuchy okraszone kolorowymi rysunkami - każda z tych kartek jest niepowtarzalna. - Jakieś miłe słowa, życzenia "wszystkiego dobrego" - także to roznosimy, ale mamy też balony jak zwykle i próbujemy roznosić uśmiech dla dzieciaków - opowiada Małgorzata Grabowska z Fundacji "Dr Clown".

U każdego, bo do zabawy dali się porwać także rodzice. - Widać, że dzieci świetnie się bawią, pewnie będą wspominać długo - zdrada rodzić. - Bardzo fajna inicjatywa zwłaszcza dla dzieci, które spędzają tydzień lub dwa tygodnie i jest to jakaś pewnego rodzaju odskocznia - dodaje inny

Taką dawkę uśmiechu wolontariusze Fundacji "Dr Clown" zapewniają małym pacjentom nawet kilka razy w miesiącu. Do tego organizowane są tego typu akcje. - Każdy może zostać wolontariuszem - doktorem Clownem. Mamy najbliższe szkolenie 26 lutego, więc zapraszamy, jeżeli ktoś chce dołączyć. Im nas więcej, tym częściej możemy odwiedzać szpitale - zachęca Anna Grajpel-Dybowska z Fundacji "Dr Clown".

Wystarczy zabrać ze sobą uśmiech.