Już dawno przed Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy nie ustawiały się tak długie kolejki. We wtorek pierwszy raz pokazano szerokiej publiczności skarb odnaleziony w styczniu w bydgoskiej katedrze. Na cenne znalezisko natrafiono przypadkowo podczas prac archeologicznych prowadzonych w prezbiterium kościoła. To blisko 700 eksponatów, w tym złote monety i biżuteria z pierwszej połowy XVII wieku.

To jest prawdziwa gratka dla miłośników historii - skarb bydgoski od 13 lutego dostępny dla każdego. Złote monety i precjoza, które od kilku tygodni rozpalały wyobraźnię, są na wyciągnięcie ręki. Kosztowności zaprezentowano na wystawie w Europejskim Centrum Pieniądza na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy. Na które z tych eksponatów warto zwrócić szczególna uwagę?

Skarbu na razie jeszcze nikt nie wycenił, ale z pewnością kosztuje fortunę, najważniejsza jest jednak jego wartość historyczna. I - jak widać - docenili to bydgoszczanie, którzy tłumnie przybyli pierwszego dnia wystawy do Europejskiego Centrum Pieniądza.