Własnoręcznie wykonany model i odpowiednia technika rzutów. We Włocławku młodzi miłośnicy szybowców zmierzyli się podczas Otwartych Mistrzostw Aeroklubu Włocławskiego. Uczestnicy w wieku od 4 do 14 lat. za pomocą tzw. rzutek rywalizowali o jak najdłuższy i najdalszy lot.

- To, co w tej chwili robimy, to tylko ćwiczymy wspólnie z córką. Setki rzutów, wykonanych lotów, żeby te modele latały praktycznie idealnie, a później to już szczęście trochę - opowiada tata.

- Wspólnymi siłami sklejamy modele. Dzielimy się zadaniami. Jeden szlifuje kadłuby, a drugi skleja - dodaje pociecha.

- Cztery kategorie wiekowe: od tych najmłodszych do 14. roku życia i jeszcze dodatkowo jest kategoria otwarta. Oczywiście wyłania się też drużynowego mistrza, bo to tak zwyczajowo przy tych zawodach. Startują tutaj dzieci, które mają po cztery, pięć, sześć lat - wylicza Marek Koziński, dyrektor Aeroklubu we Włocławku.

- Włocławek jest jakby w czołówce krajowej, z tego względu, że w tej chwili w Polsce, jak ktoś mówi o jakichś zawodach modelarskich, to od razu wszystkim się kojarzy z Włocławkiem. Włocławek wyspecjalizował się w różnego rodzaju mistrzostwach modeli latających - stwierdza Sławomir Sarnowski, prezes firmy Aero Partner, Aeroklub Włocławski.