Posiadają wszechstronną wiedzę, zawsze otwarci i pomocni - są wizytówką regionu. Przewodnicy z regionu uczestniczyli w Wojewódzkich Obchodach Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego. Podczas uroczystości, zorganizowanej na Zamku w Golubiu-Dobrzyniu, wręczono podziękowania i wyróżnienia.

Zamek golubski to jedno z miejsc, które chętnie odwiedzają turyści - bez względu na porę roku. Miał być połączeniem klasztoru i twierdzy. Pobudowano go na planie czworoboku, zgodnie z regułami wypracowanymi przez Krzyżaków na początku XIV wieku. W murach zamku i zachowanych eksponatach ukryta jest historia. Odwiedzający mogą ją poznać z pomocą przewodnika. - Są potrzebni, bo dużo nie wie się rzeczy, które było tyle lat temu - wyznaje turystka. - Tego się chce, żeby takie tajemnice nam pokazali i opowiedzieli o nich - dodaje inna.

Oprócz wycieczek, na zamku organizowane są spotkania i wielkie turnieje rycerskie, które przyciągają gości z całego świata. Dla nich najlepszym źródłem informacji staje się wiedza, przekazywana przez wykwalifikowanych przewodników. - Przewodnik to żywy człowiek, który zażartuje jeśli trzeba; który odpowiada na pytania. To jest żywy człowiek i to jest jego wielkim walorem - uważa Piotr Kwiatkowski, radny województwa, Zamek Golubski - Oddział PTTK im. Zygmunta Kwiatkowskiego.

Odpowiednie kwalifikacje i dobry kontakt z ludźmi - to klucz do sukcesu zdaniem Jolanty Szulc, która pracuje w zawodzie od 43 lat. Jak sama przyznaje - bez względu na wiek, czy zdobytą wiedzę - zadaniem przewodnika powinno być nieustanne doskonalenie swoich umiejętności. - Musi być psychologiem, pedagogie. Musi znać przepisy ruchu drogowego, czyli jest omnibusem - ale w małej pigułce - wymienia Jolanta Szulc, przewodnik PTTK.

Okazją do podziękowań za dotychczasową pracę były Wojewódzkie Obchody Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego, zorganizowane na zamku w Golubiu-Dobrzyniu. Podczas uroczystości przewodnicy turystyczni z regionu odebrali podziękowania marszałka województwa. Odznakę "Zasłużony Przewodnik PTTK" otrzymała Marianna Nowakowska. - Bardzo się cieszę z tego wyróżnienia. Naturalnie niesie to za sobą większe doskonalenie się, ale i podziękowanie za dotychczasową pracę - wyznaje Marianna Nowakowska, przewodnik PTTK wyższej klasy, Oddział Przewodnicki PTTK w Toruniu. - Oni mają taką wiedzę i potrafią zainteresować innych, że chcą tu wracać, zgłębiać te tajniki, które są przecież, a rolą przewodników jest, by je wyłuskiwać - przekonuje Ryszard Bober, przewodniczący sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego.

Podczas Wojewódzkich Obchodów Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego zorganizowano także prezentacje i wykłady historyczne.