„Uniwersytet Mikołaja Kopernika jest jedną z najlepiej rozwijających się polskich uczelni i ma szansę znaleźć się w gronie tzw. uczelni badawczych” - powiedział w poniedziałek w Toruniu minister nauki i szkolnictwa wyższego, Jarosław Gowin. Wicepremier był gościem święta uczelni, które przypada zawsze w rocznicę urodzin patrona Uniwersytetu - Mikołaja Kopernika.

W rytmie orkiestry, w odświętnych strojach kroczyli przez starówkę - tak pracownicy i studenci UMK rozpoczęli świętowanie; oddając cześć patronowi w 545. rocznicę jego urodzin. Według rektora uczelni, "miniony rok był czasem sukcesów. Pora na realizację kolejnych planów". - Rozpoczynamy rozbudowę naszego centrum sportowego, po wielu latach przygotowań. Od tego roku zaczynamy przygotowanie do budowy toruńskiego centrum konserwacji zabytków, również rozpoczynamy budowę klinik dla potrzeb weterynarii - zapowiada prof. dr hab. Andrzej Tretyn.

Na UMK studiuje 25 tys. osób, 40 proc. studentów pochodzi z regionu. - Jestem torunianką, więc dla mnie wybór był oczywisty. Jest to uniwersytet, który znam od dziecka, cieszy się szacunkiem i dużym prestiżem - nie kryje Jagoda Jankowska, studentka IV roku Archiwistyki i Zarządzania Dokumentacją UMK.

Podczas uroczystości przyznano tytuły nowym „Ambasadorom UMK”. To wyróżnienia dla absolwentów, którzy odznaczyli się znaczącymi sukcesami w nauce, kulturze czy sztuce. W tym roku uhonorowano trzy osoby, Mariana Holza, Tomasza Moraczewskiego oraz Rafała Kapelińskiego, znanego reżysera i scenarzystę. - Bardzo dobrze wspomina uczelnię, bo to takie lingwistyczne skrzydełka do dalszej nauki - zdradza Hanna Kapelińska, matka Rafała Kapelińskiego.

Tytuł doktora honoris causa nadano prof. Andrzejowi Cichockiemu. Naukowiec należy do najbardziej znanych na świecie uczonych, zajmujących się sztuczną inteligencją i neuroinformatyką. - Zajmuję się sztuczną inteligencją i także zastosowaniami tej sztucznej inteligencji, głównie do badań biomedycznych, czyli, w jaki sposób można pomóc lekarzom w wykrywaniu pewnych chorób, szczególnie chorób związanych z mózgiem, czyli np. proces starzenia się, czy można wykryć wcześniej chorobę Alzheimera - tłumaczy doktor honoris causa UMK.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego przypomniał, że trwają prace nad tzw. konstytucją dla nauki. Jarosław Gowin podkreślił w Toruniu, że będzie dążyć do tego, by ustawa została przyjęta w obecnym kształcie. Powstać ma grupa tzw. uczelni badawczych. Obecność w tym gronie dla UMK to szansa na jeszcze większy rozwój. - Musimy powstrzymać wreszcie coś, co jest dramatem współczesnej Polski - "drenaż mózgów". Czy państwo zdajecie sobie sprawę z tego, że po 2004 r. z Polski wyjechało 30 tys. naukowców, w większości młodych, wybitnie zdolnych? - mówi minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Wicepremier Gowin ogłosił, że wkrótce przedstawi projekt uchwały ustanawiający dzień 19 lutego - datę urodzin Mikołaja Kopernika – „Dniem polskich naukowców”.

Z Torunia Jarosław Gowin pojechał do Brodnicy, gdzie odbywała się konwencja samorządowa. „Rozwój gospodarczy regionu” - to temat przewodni konwencji „Porozumienia Jarosława Gowina", jaką zorganizowano w Brodnicy. Ugrupowanie wicepremiera i ministra nauki przygotowuje się do jesiennych wyborów samorządowych. W wyborach na prezydentów miast Porozumienie częściowo wystawi własnych kandydatów. Do sejmików wojewódzkich działacze ugrupowania wystartują ze wspólnych list z Prawem i Sprawiedliwością. Członkowie Porozumienia widzą potrzebę ściślejszej współpracy pomiędzy organami samorządowymi różnych szczebli. Porozumienie stawia na zrównoważony rozwój całych regionów, także mniejszych miejscowości. Chce także współpracować z przedsiębiorcami. W spotkaniu zorganizowanym w Brodnickim Domu Kultury wzięło udział około 300 osób.