Okazuje się, że w regularnej modlitwie może pomóc... telefon komórkowy. W regionie powstała aplikacja mobilna „Pacierz 2.0". Jej twórcami są uczeń technikum i ksiądz z Więcborka. Jak w praktyce wygląda modlitwa z pomocą nowych technologii?

Uwielbiać, przepraszać, dziękować, prosić a nawet wołać do Pana. W ferworze codziennych spraw, łatwo o tym zapomnieć, ale specjalna aplikacja w komórce zapomnieć nie pozwoli. Dla Bartosza Śniega, zapalonego informatyka z więcborskiego technikum, to nie był problem. - Powiadomienia informują, że czas się pomodlić. Czyli użytkownik ustawia sobie, że rano chce np. o godz. 8.00 odmówić modlitwę i automatycznie o 8.00 mu telefon o tym przypomni - tłumaczy Bartosz Śnieg, uczeń Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku.

Technologia ma ułatwić kontakt z Kościołem, szczególnie młodym ludziom. -Doszliśmy do wniosku, że trzeba jakość zachęcić, przybliżyć modlitwę, żeby jak najczęściej z Panem Bogiem rozmawiały. Oczywiście ta aplikacja nie zastąpi modlitwy, nie zastąpi spotkania z Panem - ona ma służyć jako pomoc - tłumaczy ks. Paweł Rybka z parafii Wniebowzięcia NMP św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Więcborku.

Cyberprzestrzeń jest nowym kontynentem, na którym młodzi ludzie spędzają większość czasu. - Dobrą rzeczą jest, że natkną się w tej przestrzeni na takie rzeczy, które nakierowują ich na te rzeczy wyższego rzędu, czy li to, co dotyczy Boga; co dotyczy wieczności; to, co dotyczy sensu życia - uważa ks. Artur Godnarski, sekretarz Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji.

Właśnie poszukiwanie tego sensu umożliwia m.in. „Pacierz 2.0", który można bezpłatnie zainstalować na swoim telefonie.