„Toruńska geotermia to projekt z przyszłością, ale na razie napotyka problemy” - przekonywał w Toruniu ojciec Tadeusz Rydzyk. Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej była gospodarzem regionalnej konferencji konsultującej założenia „Polityki Surowcowej Państwa”. Wzięli w niej udział przedstawiciele rządu, parlamentarzyści i eksperci.

Toruńskie złoża geotermalne znajdują się na terenie należącym do zakonu ojców redemptorystów. To tutaj rozpoczęły się pierwsze odwierty. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał Geotermii Toruń 19,5 mln zł na budowę ciepłowni. Jak przekonywał podczas konferencji ojciec Tadeusz Rydzyk, pieniądze na projekt nie zostały jeszcze przekazane. Przyznali nam dotację na ciepłownię, ale teraz wszystko to idzie... Pożyczka jest potrzebna - mówi.

Redemptorysta informował o trudnościach w otrzymaniu pożyczki, która jest jednym z warunków otrzymania dotacji. A budowa toruńskiej ciepłowni - jak uważa wicewojewoda kujawsko-pomorski - wpłynęłaby przede wszystkim na rozwój regionu. - Tania energia we wszelkiego rodzaju działaniach gospodarczych jest barierą, bardzo pokaźnym kosztem. Jeżeli więc mamy możliwość uzyskania taniej energii, to jednocześnie stajemy się konkurencyjni cenowo - zauważa Józef Ramlau.

O pozytywnych skutkach pozyskiwania energii geotermalnej w Polsce zapewniał Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. - Energia, jaką czerpiemy ze źródeł geotermalnych, to jest szansa na rozwój Polski, na poprawę życia mieszkańców i na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Bowiem mówimy o źródłach, które mamy tu w Polsce. Tu, gdzie stoimy, tylko dużo dużo niżej - przekonuje Maciej Małecki.

Podczas konferencji poruszono szereg problemów dotyczących polityki surowcowej. Według Głównego Geologa Kraju, aż 60 proc. surowców mineralnych, które można by wydobywać w Polsce, jest importowanych z zagranicy. - To ryzyko to podwojenie, potrojenie czasem kosztów, dlatego pozyskiwanie surowców u siebie oznacza również obniżenie kosztów i ta nadwyżka, która się pojawia, jest w istocie do podziału między państwo, społeczeństwo i inwestora - tłumaczy prof. dr hab. Mariusz Orion Jędrysek, pełnomocnik rządu ds. polityki surowcowej państwa.

Konferencja odbyła się w ramach cyklu regionalnych spotkań, dotyczących rządowego projektu pt. „Polityka Surowcowa Państwa”. Konsultacje dążą do zabezpieczenia wieloletnich potrzeb gospodarczych i społecznych państwa, wspólnego wypracowania elementów takich jak regulacje prawne, ekonomiczne czy organizacyjne. - Nierównomiernie rozłożone są surowce. Wydobywanie np. kamienia odbywa się na południu Polski, poniżej linii Wrocław-Kielce, a on jest wykorzystywany w całej Polsce. Trzeba go przewieźć właściwie na drugi koniec Polski. I tutaj jest problem taki, że nie mamy dróg wodnych - zaznacza Kazimierz Smoliński, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Podobne konferencje miały miejsce w Warszawie, Krakowie i Katowicach.