Prawdziwych miłośników turystyki nawet taka pogoda nie odstrasza. Prawie 40 instytucji i organizacji z całego regionu włączyło się w akcję bezpłatnego zwiedzania atrakcji turystycznych Kujaw i Pomorza. W ramach obchodów 450. rocznicy urodzin królewny Anny Wazówny blisko 2 tys. osób będzie miało możliwość zwiedzić wystawy, muzea i zabytki m.in. w Bydgoszczy i Toruniu.

Anna Wazówna, szwedzka królewna, przybyła do Rzeczpospolitej razem ze swoim bratem - Zygmuntem III Wazą - w 1587 r. Otrzymała od króla starostwo brodnickie, a następnie golubskie. Dzięki temu na stałe wpisała się w historię Kujaw i Pomorza. To właśnie jej w dużej mierze została poświęcona tegoroczna odsłona programu „Poznaj swój region z przewodnikiem". Na mieszkańców i turystów czeka kilkadziesiąt propozycji spędzania wolnego czasu.

W Bydgoszczy miłośników historii oprowadzono m.in po Wyspie Młyńskiej, gdzie opowiadano o działającej do XVII wieku mennicy. - O tym, jak bito monety, o roli Zygmunta III Wazy, a także sygnalizuję życie Anny Wazówny, która związała się bardzo silnie jako starościna z Brodnicą, a potem w Golubiu i uznawana jest do dzisiaj za jedną z najlepszych starościn Golubia - wymienia Bogna Derkowska-Kostkowska z Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy .

W ramach weekendowego odkrywania regionu swoje drzwi dla zwiedzających otworzyła Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy, gdzie podziwiać można liczący ponad 1,5 tys. tomów księgozbiór bydgoskich bernardynów. - Naszą prawdziwą perełką jest jedyny na świecie zachowany egzemplarz ulotki Hieronima Savonaroli, zawierającej siedem reguł naprawy życia duchowieństwa, a wydany we Florencji pod koniec XV wieku. Jest to prawdziwy unikat, nigdzie nie znaleziono drugiego egzemplarza - tłumaczy dr Joanna Matyasik, kustosz z WiMBP.

Na miłośników historii czeka także Exploseum, czyli pochodząca z ubiegłego stulecia była fabryka materiałów wybuchowych. Ukryty w bydgoskim lesie kompleks budynków połączonych tunelami, zajmuje łączną powierzchnię 23 km kwadratowych. Jest to jedna z dwóch fabryk w Polsce, gdzie produkowano m.in. nitroglicerynę - niebezpieczną i łatwopalną substancję umożliwiającą produkcję bomb. - Co można u nas ciekawego zobaczyć? Chociażby budynki pochodzące z II wojny światowej, które zachowały się w niemalże nienaruszonym stanie. W środku również mamy wystawy, które opowiadają o działalności tej fabryki, związane są z produkcją materiałów wybuchowych - opowiada Maciej Szatkowski, opiekun wystawy Exploseum Fabryka DAG.

Atrakcji nie zabrakło także w Toruniu, gdzie śladów Anny Wazówny szukano w katedrze św. Janów oraz w okolicy bramy Żeglarskiej, która stanowiła początek Drogi Królewskiej. To właśnie tu witano przyjeżdżających do Torunia króli i najważniejszych gości. - Większość królów polskich w tym naszym Toruniu była. Krócej, dłużej. Mieli różne ciekawe przygody jak np. Jagiełło, który został oblany jakimiś nieczystościami przez mieszczkę, czy tak jak np. Kazimierz Jagiellończyk - przypomina Wieńczysław Gierańczyk, przewodnik, Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu.

Akcja "Poznaj swój region z przewodnikiem", organizowana przez Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski, trwa przez cały weekend. Darmowe atrakcje odwiedzić można w aż 22 miejscowościach, w tym w Biskupinie, Włocławku czy Golubiu-Dobrzyniu.