Uczniowie z Kujawsko-Pomorskiego zmierzyli się w II etapie olimpiady: "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych". Do konkursu przystąpiło 64 uczniów z 22 szkół z regionu. Każdą szkołę reprezentował trzyosobowy zespół. Zwyciężyło Liceum Ogólnokształcące nr 1 w Bydgoszczy. Finalistki w etapie ogólnopolskim powalczą o atrakcyjne nagrody: m.in. indeksy na uczelnie.

- Cieszymy się bardzo z wygranej. Jest to dla nas po prostu wielka duma. Przyłożyłyśmy naprawdę się do tej olimpiady, dałyśmy z siebie wszystko i jest efekt. Jesteśmy bardzo szczęśliwe - wyznaje Martyna Chruściel, uczennica I LO w Bydgoszczy.

- Było np. pytanie o nazwę deklaracji, którą składamy a propos ubezpieczenia zdrowotnego. W większości pasowało wiele naprawdę odpowiedzi i trzeba było się zastanawiać, co organizator miał na myśli - opowiada Paulina Obrębska z I LO w Bydgoszczy.

- Po tym etapie wiemy, że jeszcze czeka nas trochę pracy i musimy się jednak więcej przygotować, ale jesteśmy dobrej myśli - przyznaje Aleksandra Kępa z I LO w Bydgoszczy.

- Od samego początku wierzyłem w dziewczyny. To jest taki zespół zgrany, że jechaliśmy - nie powiem - jak „po swoje”, ale wierzyłem głęboko, że są w stanie to wygrać i pojechać sobie do Warszawy - zdradza Daniel Kona, nauczyciel w Zespole Szkół nr 1 w Bydgoszczy.

- Chcemy upowszechniać wiedzę o ubezpieczeniach społecznych. Olimpiada tak naprawdę jest zwieńczeniem lekcji z ZUS. Uczestnicy olimpiady musieli najpierw przystąpić do projektu edukacyjnego "Lekcje z ZUS". To były cztery lekcje o ubezpieczeniach społecznych, m.in.: "Dlaczego warto być ubezpieczonym", a jeżeli już jesteśmy ubezpieczonym , jeżeli są odprowadzane składki, to co nam daje w przyszłości - wyjaśnia Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS w Bydgoszczy.