Mija 37 lat od wybuchu w Bydgoszczy rolniczego strajku. 16 marca 1981 roku gospodarze rozpoczęli okupację siedziby Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. Na końcu tej drogi była przełomowa wówczas rejestracja rolniczych wolnych związków zawodowych. Z tej okazji w zespole Szkół Agro-Ekonomicznych w Karolewie zorganizowano uroczyste spotkanie.

Chcieli prawdy, wolności, a przede wszystkim utworzenia rolniczych związków zawodowych. 16 marca 1981 roku ponad 30-osobowa grupa rolników zajęła dawną siedzibę Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. Tak rozpoczął się strajk rolników w Bydgoszczy, który był początkiem strajku ogólnopolskiego. - My, rolnicy, chcemy, żeby ludzie niekompetentni, niepowołani do tego, nie ingerowali w nasze sprawy. My sami chcemy nasz samorząd tworzyć i sami chcemy robić tak, jak nam będzie najlepiej - mówił wówczas Stanisław Mojzesowicz, uczestnik strajku chłopskiego.

Strajk trwał ponad miesiąc. Ostatecznie doszło do podpisania "Porozumienia Bydgoskiego".

37 lat po wydarzeniach Bydgoskiego Marca uczestnicy strajku chcą, by wiedza o tych wydarzeniach nie została zatarta. Pomóc w tym mają takie spotkania, jak to piątkowe w Zespole Szkół Agro-Ekonomicznych w Karolewie. - Zależało mi bardzo, żeby uwypuklić całe zdarzenie z 1981 roku, bo kolebka „Solidarności" to jest gmina Dobrcz i Pruszcz. Pierwsze komórki zaczęły się „rozlewać" na gminę Dobrcz, a później na gminę Pruszcz - przyznaje Mirosław Burczyński, inicjator spotkania, uczestnik Bydgoskiego Marca'81.

Od sześciu lat w Karolewie działa szkolna izba pamięci, w której można oglądać czasopisma z epoki, zdjęcia z manifestacji oraz dokumenty przesyłane między władzą a strajkującymi rolnikami. - W tych strajkach brali udział dziadkowie naszych uczniów. I dzisiejsze spotkanie, albo jeżeli młodzież przybywa tutaj do muzeum, to jest taka prawdziwa, żywa lekcja historii - podkreśla Jolanta Zamojdzin-Sobólska, opiekun izby pamięci w Muzeum w Karolewie.

Te "żywe lekcje historii" znacznie ułatwiają zrozumienie tego, co działo się kiedyś. - Na pewno ta izba pamięci narodowej pozwala nam w jakiś sposób wrócić do tego, kto był pomysłodawcą danych wydarzeń, jak te wydarzenia przebiegały - nie ukrywa Paweł Kowalski, uczeń Zespołu Szkół Agro-Ekonomicznych w Karolewie.

Jednym z najgłośniejszych wydarzeń stało się pobicie działaczy „Solidarności”, do którego doszło podczas sesji Wojewódzkiej Rady Narodowej 19 marca 1981 roku. - Strajki, które ogarnęły cały kraj, uzmysłowiły ówczesnym władzom, że nie są jeszcze gotowe na to, żeby zdusić opór, który wybuchnie po wyprowadzeniu czołgów na ulice - opowiada dr Krzysztof Osiński z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy.

Główne obchody rocznicy Bydgoskiego Marca odbędą się w poniedziałek. W programie uroczystości znalazły się m.in. złożenie kwiatów pod tablicami pamiątkowymi, msza święta i wręczenie odznaczeń dla zasłużonych działaczy opozycji.