Prezydent Andrzej Duda odwiedził jeden z zakładów produkcyjnych Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych we Frydrychowie. Firma po raz kolejny otrzymała Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP w kategorii "Odpowiedzialny biznes".

Toruńskie „Opatrunki” powstały na początku lat 50. W latach 60. firma zaczyna podbijać zagraniczne rynki. Kluczowym momentem był rok 1991, kiedy zakłady zostały sprywatyzowane. Prezydent RP powiedział, że TZMO są przykładem uczciwej prywatyzacji. - Stanowi w Polsce jeden z wzorów tego, że można było tą transformację gospodarczą, ustrojową przeprowadzić w taki sposób, by nie tylko uratować firmę, aby nie tylko ten majątek narodowy, nasz wspólny się nie zmarnował, nie został rozkradziony. Ale w dodatku można ją z wielkim powodzeniem rozwijać - zaznacza Andrzej Duda.

Grupa dwukrotnie, w 2012 i 2016 roku, została wyróżniona prezydencką nagrodą gospodarczą. - To jest rzeczywiście, jeżeli chodzi o gospodarkę regionu, flagowy okręt - podkreśla Józef Ramlau, wicewojewoda kujawsko-pomorski. - W oparciu o TZMO funkcjonuje cały ekosystem gospodarczy w naszym regionie. Mam na myśli wielu poddostawców, usługodawców - zauważa Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Firma stawia także na działania w ramach tzw. społecznej odpowiedzialność biznesu. - Taki jest nasz cel: żeby oddziaływać społecznie, czy tez w kulturze - przyznaje Roman Grzymowicz, dyrektor zarządzający Plastica sp. z o.o., TZMO S.A.

W zakładzie we Frydrychowie pracuje 1450, w całej grupie - 8,2 tys. osób.