Konkurs wynalazczości i innowacji "Innowator" rozstrzygnięty. Organizatorem było Stowarzyszenie „Europa Kujaw i Pomorza" oraz Kujawsko-Pomorski kurator oświaty. Wzięły w nim udział dwuosobowe zespoły uczniów i nauczycieli szkół technicznych z całego regionu. Do II etapu zakwalifikowało się 15 drużyn, spośród których jury wyłoniło pięcioro zwycięzców. Podczas spotkania zaprezentowano projekty finalistów, a wykład wygłosił Zbysław Szwaj - polski konstruktor i wynalazca.

- Ta inicjatywa pobudza młodych; nie tylko tych, którzy wygrywali konkursy, ale tych, którzy chcą w przyszłości wystartować. Wiadomo, że technika i gospodarka Polski jest rzeczą podstawową, bo z tego są pieniądze na kulturę , na wszystko - przekonuje Zbysław Szwaj

- Stworzyłem sygnalizator zewnętrzny palenia odpadami toksycznymi. Jest to urządzenie, które będzie sygnalizowało spalanie niedozwolonych rzeczy, po prostu odpadów w piecach i urządzenie to pozwoli wykrywać potencjalnych trucicieli na osiedlach. Mam nadzieję, że urządzenie, które skonstruowałem, będzie jeszcze miało szansę na większy rozwój i być może wdrożenie prawne; takie, które rzeczywiście pozwoli na zastosowanie go na kominach i na uwolnienie nas od smogu - opowiada Michał Kaczmarek, laureat konkursu, uczeń Zespołu Szkół Elektrycznych we Włocławku.

- Postanowiliśmy młodym ludziom dawać takie granty w wysokości 8 tys. zł; na to, aby za te pieniądze kupowali podzespoły, elementy i konstruowali swoje wynalazki. Laureaci zostaną przez nas zaproszeni na taki wyjazd studyjny do Eindhoven w Holandii - swego czasu europejskiej stolicy innowacji - wyjaśnia Michał Korolko z Samorządowego Stowarzyszenia „Europa Kujaw i Pomorza".