Są młodzi, zdolni , chcą żyć i pracować na wsi. Uczniowie szkół o profilu rolniczym walczyli o indeksy Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. "Indeks dla Rolnika" - to już czwarty konkurs, którego celem jest rozwijanie wśród młodzieży zainteresowań rolnictwem.

Ziemia dla tych, którzy kochają wieś, to świętość, przekazywana z pokolenia na pokolenie. Wie o tym Dawid Newczak, uczeń Zespołu Szkół w Przemystce. Jego rodzina zajmuje się produkcją zwierzęcą i roślinną, w przyszłości także chce zająć się gospodarstwem. - Zawód „rolnik” jest bardzo ciężki, szczególnie jeśli prowadzona jest hodowla. Jednak wiadomo: nawet w święta trzeba obsłużyć te zwierzęta - przyznaje. Nie tylko ciężka praca, ale i nieustanne doskonalenie swoich umiejętności - to najlepszy klucz do sukcesu. Wiedzą to uczniowie szkół średnich o profilu rolniczym, którzy walczyli o indeks Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. - Ogólnie trzeba się kształcić. Warunki klimatyczne się zmieniają, zapotrzebowanie roślin, trzeba się doskonalić - uważa Marcin Borkowski, uczeń Zespołu Szkół CKR w Kowalu.

Uczestnicy trzeciego etapu konkursu musieli przygotować prezentacje multimedialną. Tematem była soja - jej walory i zagrożenia w produkcji roślinnej i zwierzęcej. Celem konkursu jest rozwijanie wśród młodzieży zainteresowań oraz popularyzacja i pogłębianie wiedzy rolniczej. - Młodzi ludzie muszą mieć dobre wykształcenie, żeby funkcjonować. Kiedyś można było myśleć po macoszemu o rolnikach, a teraz dobry rolnik to dobry biznesmen - wyjaśnia dr inż. Piotr Prus, przewodniczący komisji konkursowej.

W nowoczesnym rolnictwie ważne jest łączenie wiedzy teoretycznej, z umiejętnościami praktycznymi, dlatego studenci w toku studiów mogą korzystać z dodatkowych kursów. - Te kursy wspomagają ich we własnych gospodarstwach, ale i w pozyskaniu pracy - podkreśla dr Hanna Jankowska, prodziekan ds. studenckich i dydaktycznych UTP w Bydgoszczy.

Z 18 finalistów konkursu "Indeks dla Rolnika" wybrano 10 najlepszych. Od października rozpoczną naukę w murach Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego.