Mają po kilkanaście lat, głowy pełne pomysłów i przygotowują własne projekty naukowe. Młodzi ludzie z całej Polski przyjechali do Bydgoszczy. Swoje innowacyjne rozwiązania prezentowali podczas Regionalnego Festiwalu Naukowego E(x)plory. Najlepsi otrzymają stypendia, które mogą być wstępem do "dorosłej" kariery naukowej.

Są innowacyjne, funkcjonalne i mogą zrewolucjonizować rynek. - Nasz silnik to jest przekładnia hydrauliczna do silnika elektrycznego. Ma to na celu zwiększenie dystansu przejeżdżanego przez pojazd elektryczny. Sama woda jest nośnikiem energii. To nie jest tak naprawdę woda. Obecnie zastosowaliśmy mieszankę wody z gliceryną, aby trochę ją zagęścić - tłumaczą Dorian Żarna i Wiktor Kuś z Zespołu Szkół nr 4 w Bydgoszczy. - Wyświetlacz cechuje się tym, że może wyświetlać polskie znaki, co jest naprawdę dużą zaletą, ponieważ wiele takich wyświetlaczy widać na ulicach i po prostu polskie ogonki są zazwyczaj ucięte. Sterowany jest poprzez bluetooth - opowiada Artur Bieniek ze Szkoły Podstawowej nr 38 w Bydgoszczy.

Robot - czołg wykrywający czad, łazik marsjański i innowacyjny moduł napędowy, który ma zastąpić silniki spalinowe. Młodzi twórcy z całej Polski rywalizowali w Bydgoszczy w regionalnym etapie Konkursu Naukowego E(x)plory. - Poziom zaawansowania naukowego, poziom umiejętności prezentacji, czy dany projekt jest skomplikowany, ile pracy trzeba było w to włożyć, żeby coś takiego zrealizować - mamy takie trzy punkty, będziemy to według tego oceniać - wyjaśnia Maciej Krużewski, przewodniczący jury.

Do udziału w konkursie zachęcają nie tylko stypendia i wyjazdy na prestiżowe konkursy naukowe. - Myślę, że ważne są też nie tylko te nagrody, ale możliwość zaprezentowania własnych idei, własnych projektów pośród rówieśników, również zafascynowanych nauką jak oni - stwierdza Joanna Gogolińska, dyrektor Fundacji Zaangażowanych Technologii. - Tutaj sama wiedza nie wystarczy. Tu są potrzebne umiejętności, pasja; pasja, która kierowana jest przez nauczyciela, który pracuje z daną osobą - podkreśla Marek Gralik, kujawsko-pomorski kurator oświaty.

Laureaci Konkursu E(x)plory na rozwój projektów otrzymają stypendia w wysokości 10, 7 i 5 tys. zł.