To nie była spokojna noc w regionie. Jedna osoba poszkodowana i ponad 130 interwencji strażaków, z czego połowa dotyczyła usuwania skutków burzy, która przeszła nad regionem. Silny wiatr uszkodził dachy, połamał drzewa, czy banery reklamowe. Prawdopodobnie przewrócił również auto dostawcze między Włókami, a Kusowem, na dradze krajowej nr 5. To pierwsze w tym roku tak intensywne zjawiska burzowe.

Piękny piątkowy dzień w Starym Jasińcu w powiecie bydgoskim zamienił się w niespokojny wieczór i noc. - Zagrzmiało dwa razy, był tylko szum i huk i na tym koniec i dach był już poza obiektem - relacjonuje mężczyzna.

Burza, która przeszła nad miejscowością trwała nie więcej niż pół godziny. I tyle wystarczyło by silny podmuch wiatru porwał część konstrukcji dachu i zmiótł ją na tyły posesji. Do pomocy starszemu małżeństwu ruszyli sąsiedzi. Po chwili na miejscu byli również strażacy. - To naprawdę jest niebezpieczne, a dopiero mamy kwiecień, a gdzie tu mówić o lecie, co przyjdzie naprawdę, wichury i anomalie, musimy być już przygotowani na to wszystko - przestrzega sąsiadka poszkodowanych.

Strażacy z Koronowa przez ponad 3 godziny pracowali na miejscu zdarzenia by zabezpieczyć ostatnie piętro domu plandekami. Zadanie utrudnione, bo wiatr wyrwał część konstrukcji dachu. - Pani sołtys dojechała i dowiozła nam z pobliskiego tartaku budulec drewniany, deski, łaty, żeby konstrukcję odzwierciedlić, żeby było do czego plandekę przytwierdzić, bo połowy dachu nie było leżała sobie w polu, parę metrów dalej - relacjonuje Mariusz Prus, prezes OSP Koronowo.

Burze, które przeszły przez region w piątek spowodowały zniszczenia również w innych jego częściach. Najwięcej interwencji strażaków było w powiecie świeckim, włocławskim, lipnowskim oraz bydgoskim. Uszkodzonych zostało 15 dachów w budynkach mieszkalnych i gospodarczych. - W Bobrownickich Polach w powiecie lipnowskim, elementy dachu raniły właściciela posesji. I tu mamy jedną osobę ranną. Strażacy również 21 razy interweniowali w związku z połamanymi drzewami i konarami - wylicza Arkadiusz Piętak z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu.

Strażacy apelują o ostrożność, bo sezon wiosennych burz dopiero przed nami.