Na lądzie jeszcze nie stawiają pierwszych kroków, za to w wodzie radzą sobie świetnie. Niemowlęta już od 3 miesiąca życia mogą pływać w basenach. W takich lekcjach, pod okiem instruktora z Norwegii, wzięli udział najmłodsi bydgoszczanie.

Przez 9 pierwszych miesięcy woda jest naturalnym środowiskiem dla dziecka. Dlatego gdy niemowlęta pojawiają się na świecie, mają naturalny odruch pływania i nie boją się wody. Igor w pierwszych zajęciach na basenie uczestniczył, gdy miał 4 miesiące. - Chodzimy już prawie 3 lata, odkąd Igor ma 4 miesiące, żeby lepiej się rozwijał - chwali się tata malucha.

Bo jak twierdzą specjaliści, kąpiel w basenie przynosi pozytywne skutki dla rozwoju fizycznego dziecka. Ale wpływa również na psychikę niemowlaka. Stymuluje jego rozwój, poprawia odporność, zacieśnia więzi z rodzicami. - Pływanie niemowląt rozwija nie tylko fizycznie dzieci. Wiadomo, jak idzie rozwój fizyczny, za nim idzie też rozwój umysłowy. Także dzieci pobudzane są sensorycznie. Wpływa na lepsze poczucie dzieci w środowisku wodnym - wyjaśnia Jacek Pałuka ze Szkółki Pływania Niemowląt.

By nauka pływania była w pełni bezpieczna, musi się jednak odbywać pod okiem specjalistów. Instruktorów z całego kraju szkolił jeden z największych autorytetów w tej dziedzinie. Zdobytą wiedzę i umiejętności, będą przekazywali podczas zajęć na basenach. - Jest wiele zalet pływania od najmłodszych lat. Wpływa to na rozwój różnych umiejętności. Dzięki nauce pływania jest mniejsze ryzyko utonięcia, bo dziecko będzie w stanie siebie uratować. Dodatkowo pływanie pozytywnie wpływa na rozwój osobisty i wyniki w nauce. W Australii pływanie trenuje blisko 7 tysięcy dzieci. Treningi przekładają się na rozwój osobisty i wyniki w szkole - wylicza Terje Stakset, zawodowy pływak i szkoleniowiec.

Na takie efekty trzeba będzie jeszcze kilka lat poczekać. Ale już dziś widać, że wspólne pływanie to świetna zabawa dla całej rodziny.