O relacjach polsko-szwedzkich na przestrzeni wieków oraz królewnie Annie Wazównie wiedzą wszystko. Na Zamku Golubskim odbyła się Gala Finałowa Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Historycznej. Laureaci konkursu otrzymali indeksy na wyższe uczelnie. Patronat nad konkursem sprawował minister edukacji narodowej, ambasada Królestwa Szwecji oraz marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

- Tematem mojej pracy był wpływ dynastii Wazów na kulturę Rzeczypospolitej w XVII wieku. Sadzę, że kultura jest bardzo ważnym czynnikiem, który kształtuje naszą świadomość i idee państwowe - opowiada Dominik Zwierzykowski, uczeń I LO im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.

- Wychodziliśmy z założenia, że warto znać historię naszego regionu, a Anna Wazówna dużą rolę odegrała, jeżeli chodzi o nasz region. Po prostu też dowiedzieliśmy się wielu różnych rzeczy o niej, które każdy z naszego regionu powinien wiedzieć, To była ważna postać - podkreśla Szymon Klonowski, uczeń Zespole Szkół nr 1 im. Anny Wazówny w Golubiu-Dobrzyniu.

- W tym roku w konkursie uczestniczyło 47 osób. 45 osób z Polski i w tym roku gościnnie dwie z Litwy. Mamy dwie kategorie: praca pisemna i praca multimedialne. Po napłynięciu wszystkich prac prezes zamku powołał komisję, która dokonała oceny tych prac i w wyniku postępowania wyłoniono 12 laureatów, którzy otrzymali nagrody rzeczowe oraz indeksy - wyjaśnia Marek Beyger, nauczyciel w Zespole Szkół im. Anny Wazówny w Golubiu-Dobrzyniu.