"Rzuciłem palenie...Kocham Cię", "Piosenka z krańców internetu" czy "Bajka dla niegrzecznych dzieci" - te i inne spektakle można zobaczyć w ramach Ogólnopolskiego Przeglądu Dyplomów i Egzaminów Muzycznych Wyższych Szkół Artystycznych „Przygrywka", który po raz trzeci odbywa się w Toruniu. Organizatorem jest Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny. W piątek jury wyłoni zwycięzców. O nagrodę Marszałka Województwa walczy siedem uczelni, m.in. z Warszawy, Krakowa, Gdyni oraz Białegostoku.

- Mamy możliwość, żeby zaprezentować nasz egzamin z drugiego roku. Jest to egzamin "Tu Tuwim". Będziemy śpiewać piosenki Tuwima w aranżacji Piotra Nazaruka i pod opieką Marii Żynel - wyjaśnia Monika Markowska z Akademii Teatralnej w Białymstoku.

- Jest to spektakl dla dzieci, więc na pewno można wiele wyciągnąć dla najmłodszych, ale też dla dorosłych, gdyż są to wiersze Tuwima w aranżacji pana Piotra Nazaruka i jak to Tuwim: on zawsze niósł bardzo wiele w tych swoich tekstach, więc myślę, że nie będzie się nudził ani maluch, ani dorosły. Jesteśmy tutaj po raz pierwszy, też po raz pierwszy reprezentujemy naszą szkołę - opowiada Ewelina Zawada z Akademii Teatralnej w Białymstoku.

- Tegoroczna „Przygrywka” jest inna niż dwie poprzednie, ponieważ jest bardzo dużo – myślę - tematyki bliskiej tym młodym ludziom, bo nawet są piosenki Popka i LaoChe. Jest to przygrywka. Mam nadzieję, że rzeczywiście będzie to ta prawdziwa przygrywka do prawdziwej wielkiej kariery, ale ona ta prawdziwa kariera zaczyna się tutaj, ponieważ ci młodzi ludzie muszą się skonfrontować nie ze znajomą sobie publicznością; nie z mamą, tatą, kuzynką, siostrą, bratem; nie ze znaną sobie publicznością, ale z publicznością teatralną na nieznanym sobie terenie - podkreśla Anna Wołek, dyrektor Impresaryjnego Teatru Muzycznego w Toruniu.