Koncerty pieśni patriotycznych, wystawy sprzętu wojskowego, pokazy szkół tanecznych i oczywiście grochówka - to tylko niektóre atrakcje, jakie przygotowano dla mieszkańców regionu na zbliżające się majowe święta. Od lat samorządowcy organizują je wspólnie ponad podziałami, by krzewić ducha patriotyzmu. Szczegóły imprez z okazji Dnia Flagi i Święta Konstytucji 3 Maja przedstawiono na konferencji w kujawsko-pomorskim Urzędzie Wojewódzkim.

2 maja będzie dniem z biało-czerwoną. Oficjalnym obchodom Dnia Flagi będą towarzyszyły pikniki i festyny rodzinne. Wojewoda wraz z samorządem województwa i Inspektoratem Wsparcia Sił Zbrojnych wspólnie już od lat przygotowują obchody majowych świąt. W Bydgoszczy główne uroczystości Dnia Flagi odbędą się na Placu Wolności o godz. 12.00. - Święto flagi jest bardzo młodym świętem, ale bardzo ważnym. Podnosimy jego rangę z roku na rok. W tym roku uroczyste przejęcie flagi odbędzie się przez policję - mówi Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda.

W Toruniu imprezy będą się koncentrowały na skwerze im. Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej i Rynku Staromiejskim. Będą wystawy i koncerty pieśni patriotycznych. - Będzie można zwiedzić bunkier „Wisła". Będzie można wziąć udział w potężnym korowodzie poloneza z udziałem orkiestry wojskowej, który przejdzie przez Rynek Staromiejski - wymienia Zbigniew Ostrowski, wicemarszałek województwa.

3 maja w uroczystości włączą się Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy oraz firmy partnerskie Polskiej Grupy Zbrojeniowej, które zapraszają już teraz mieszkańców na piknik niepodległości. - Będzie można zobaczyć wiele sprzętu zarówno z Polskiej Grupy Zbrojeniowej, jak i z wojska, bo będziemy mieć na swoim terenie wszelkiego rodzaju sprzęt pancerny, czołgi, motocykle. Będzie można wsiąść, zobaczyć - zapowiada Szymon Dankowski, wiceprezes zarządu WZL nr 2 w Bydgoszczy.

3 maja o godz. 11.00 na rynku w Bydgoszczy odbędzie się uroczysta msza św. w intencji ojczyzny.