Światowej sławy uczony, literaturoznawca i autor wielu publikacji naukowych – prof. Michał Głowiński Doktorem Honoris Causa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego m.in. za ogromny wkład w naukę o literaturze. Profesor Głowiński jest też autorem książek inspirowanych osobistymi wspomnieniami z dzieciństwa, które częściowo spędził w warszawskim getcie.

- Tytuł Doktora Honoris Causa jest największym honorem, największą gratyfikacją dla pracownika naukowego, którą dysponuje nasz uniwersytet, którą może przyznać badaczowi. Przyznajemy prof. Michałowi Głowińskiemu, za po pierwsze jego osobisty, ogromny dorobek naukowy w zakresie humanistyki, w zakresie literaturoznawstwa i również w zakresie ogólnego życia społecznego. I za to, że bardzo wspierał nasz uniwersytet - wyjaśnia prof. dr hab. Jacek Woźny, rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

- Powiedziałbym, że jest wszystkim. Jest wielkim autorytetem, jest mistrzem, jest wielkim przyjacielem. I muszę powiedzieć, że spotkało mnie wielkie szczęście, że nasze drogi skrzyżowały się. Bardzo wiele zawdzięczam prof. Głowińskiemu, nie tylko w sferze Nauki. To jest wielka osobowość - podkreśla prof. dr hab. Wojciech Tomasik z UKW w Bydgoszczy.

- Nie jest to mój debiut w odbieraniu tytułu Honoris Causa, bo to jest czwarty. Ja tu pod tym względem jestem przodownikiem pracy wśród polonistów, ponieważ wydaje mi się, że nikt z moich kolegów takiej obfitości, tego wyróżnienia nie ma. Jestem dumny z tego wyróżnienia - dodaje prof. Głowiński, Doktor Honoris Causa UKW w Bydgoszczy.