Otwiera drzwi do najlepszych uczelni na świecie, w Polsce zdaje ją zaledwie kilkuset uczniów. Do międzynarodowej matury przystąpili także uczniowie IX LO w Bydgoszczy. W tym roku zdaje ją 45 uczniów. Maraton egzaminacyjny potrwa trzy tygodnie. W tym czasie uczniowie będą musieli zaliczyć kilkanaście egzaminów z sześciu przedmiotów.

Zakwitły kasztanowce. To znak, że nastał czas matur. Jako pierwsi egzaminacyjny maraton rozpoczęli uczniowie IX LO w Bydgoszczy, którzy zdają międzynarodową maturę. Tu samo szczęście nie wystarczy, wiedza musi być oparta na solidnych podstawach. Stąd długie przygotowania i chwilę niepewności. - Zaskakująco nie jestem zdenerwowana, ale jest taki zawsze dreszczyk emocji. Nie wiadomo, co tam będzie na tej maturze, ale raczej jestem pozytywnie nastawiona. Szkoła, myślę, dobrze nas przygotowała do matury - mówiła Weronika Wiśniewska, maturzystka IX LO w Bydgoszczy, przed wejściem na poniedziałkowy egzamin.

Najchętniej wybierają studia w Anglii i Szkocji, z perspektywą znalezienia potem pracy na Wyspach. Wielu absolwentów tej szkoły myśli jednak o pozostaniu w kraju i studiach na rodzimych uczelniach. - Na początku miałem takie plany, aczkolwiek później, po przeanalizowaniu opcji, postanowiłem, że w Polsce będzie trochę wygodniej, więc zostaję - zdradza Krzysztof Madziarczyk, maturzysta IX LO w Bydgoszczy. - Tutaj, w Bydgoszczy, jest medycyna po angielsku za darmo, ale trzeba się najpierw dostać na polskie studia, żeby później się rekrutować do grupy z zajęciami po angielsku - Natalia Moskowicz, maturzystka IX LO w Bydgoszczy.

Przed każdym maturzystą egzaminy z sześciu przedmiotów, połowa na poziomie rozszerzonym. Każdy egzamin składa się z kilku części. Językiem obowiązującym jest angielski. - Te przedmioty wybierają na początku, kiedy rozpoczynają naukę w programie matury międzynarodowej i każdy z nich ma inny zestaw przedmiotów. Obowiązkowym jest literatura w języku polskim oraz angielski, pozostałe w przypadku każdego ucznia to inny przedmiot - wyjaśnia Monika Obrębska, koordynator międzynarodowej matury w IX w Bydgoszczy.

Wyniki matur uczniowie poznają 5 lipca. Tymczasem w piątek do egzaminu dojrzałości przystąpią pozostali maturzyści. Najpierw czeka ich egzamin z języka polskiego, po długim weekendzie - z matematyki.