Trwają obchody odzyskania przez Polskę niepodległości. W ramach świętowania, w czwartek przed Urzędem Wojewódzkim wojewoda kujawsko-pomorski oraz dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych z zaproszonymi gośćmi posadzili „dąb niepodległości”. Poza tym przygotowano kapsułę czasu, w której umieszczono m.in. listy młodzieży do przyszłych pokoleń.

Sadzenie „dębów niepodległości” to ważne wydarzenia w wielu miejscowościach w całym regionie – m.in. o tym rozmawialiśmy w czwartkowym porannym programie "Z pierwszej ręki". - Musimy pokazywać, że to jest radość. Dzisiaj mamy niepodległość, więc oprócz tych świąt poważnych państwowych, które trzeba dostojnie i godnie obchodzić, dochodzą jeszcze takie święta rodzinne; tak, by włączyć dzieci, całe rodziny, czyli pikniki rodzinne, które organizujemy i takie inicjatywy jak ta dzisiejsza - posadzenie dębu - przekonuje Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski. - Postanowiliśmy to 100-lecie odzyskania przez naszą ojczyznę niepodległości uczcić w sposób symboliczny: „dębów niepodległości” na terenie Kujaw sadzimy dziesiątki - dodaje Bartosz Michał Bazela, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.

Wśród nich przed Urzędem Wojewódzkim w Bydgoszczy posadzono kolejny dąb. Jak podkreślali goście spotkania, to symboliczne i bardzo polskie drzewo. - Dąb jest symbolem trwania przede wszystkim. Drzewo, które żyje, może żyć tysiąc lat albo i dłużej. Jest wielkie, potężne – takie, jest nasze państwo polskie, trwa już od przeszło tysiąc lat, odzyskało niepodległość 100 lat temu i będzie trwało jak te nasze dęby w lasach - prof. Wojciech Polak, historyk UMK w Toruniu, członek Kolegium IPN.

Poza posadzonym dębem, przed Urzędem Wojewódzkim zakopano również kapsułę czasu. A w niej m.in. przesłania młodych mieszkańców regionu. - My w kapsule napisaliśmy naszą historię ojczyzny i naszego kraju. Powiedzieliśmy, co to jest niepodległość - mówi Roksana Kujawka ze Szkoły Podstawowej w Strzelewie. - Napisaliśmy o tym, jaka jest nasza szkoła; jakie są nasze cele i że życzymy powodzenia nowym pokoleniom - dodaje Jakub Małecki z Zespole Szkół w Mogilnie.

W kapsule znalazła się również m.in. czwartkowa prasa, przesłanie bpa Jana Tyrawy, płyta Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska, płyta pianisty Rafała Blechacza oraz osobiste pamiątki zaproszonych gości. - Dzisiaj do kapsuły czasu włożyłem orła Agencji Wywiadu. Jest to orzeł specyficzny, orzeł na róży wiatru, jest to orzeł ludzi, którzy służą Polsce i symbol naszej niepodległości. Dla mnie to rzecz bardzo osobista, bo jest to orzeł, którego od wielu lat nosiłem w klapie - zdradza gen. Zbigniew Nowek, były szef Agencji Wywiadu, były szef Urzędu Ochrony Państwa.

TVP3 Bydgoszcz również dorzuciła swoją cegiełkę. W kapsule postanowiliśmy zostawić nagranie porannego programu "Z pierwszej ręki". - Pozostaje mi mieć nadzieję, ze przyszłe pokolenia będą miały szansę odtworzyć ten program i stanie się on dla nich źródłem informacji o tym, co wydarzyło się dzisiaj w naszym województwie 17 maja 2018 roku - podsumowuje Jowita Wasilewska, sekretarz programowy TVP3 Bydgoszcz.