Wyroby solne Grupy Ciech będą składowane w nowym miejscu. W Janikowie uroczyście otwarto jeden z największych w regionie magazynów. To dla spółki Ciech Soda Polska ważna i potrzebna inwestycja. Przechowywanym produktom ma zagwarantować bezpieczeństwo oraz umożliwić znacznie szybsza obsługę klientów.

Automatyczne wózki satelitarne, regały o wysokości sześciopiętrowego budynku i możliwość składowania 13 tys. ton produktów solnych. W Janikowie działa już jeden z najnowocześniejszych i najbardziej zautomatyzowanych magazynów wysokiego składowania w regionie. - Te linie, które tutaj widzimy po lewej stronie, umożliwiają nam automatyczne przyjęcie produktu z produkcji oraz zidentyfikowanie go w systemie. System, w kolejnym kroku z zapisanym algorytmem, przypisuje zapisaną paletę do konkretnego miejsca na magazynie - tłumaczy Hubert Frasunkiewicz, dyrektor Pionu Zarządzania Łańcuchem Dostaw w Grupie Ciech.

Trzykrotnie zwiększyła się powierzchnia magazynu. Przechowywane są w nim m.in. sól spożywcza, przemysłowa czy paszowa. Aktualnie na regałach znajdować się może nawet 13 tys. palet, a dziennie wyjechać stąd może 100 załadowanych ciężarówek. Zakład w Janikowie należy do Spółki Ciech Soda Polska. Produkuję się tu m.in. sól kujawską. - W Polsce jesteśmy liderem. Produkujemy mniej więcej 85 proc. całego wolumenu, który jest produkowany w naszym kraju. W tej części Europy jesteśmy jedynym tak dużym producentem - podkreśla Damian Kowenicki, szef Biznesu Solnego Grupy Ciech.

Nowy magazyn pozwolił zgromadzić wszystkie produkty w jednym miejscu. Teraz przechowywane są w bezpieczny sposób. Koncepcja rozwiązania polegała na tym, żeby maksymalnie ograniczyć ingerencję człowieka. Celem inwestycji, której łączna wartość wyniosła 18 mln zł, było również udoskonalenie płynności dostaw i obsługi klientów, a także rozszerzenie asortymentu produktów solnych. - Nasze produkty będą przechowywane w bardzo dobrych warunkach, w związku z czym i jakość produktu, i jakość obsługi naszych klientów na pewno wzrosną. Mam nadzieję, że nasi klienci to potwierdzą i odczują tę istotną zmianę - przyznaje Zbigniew Paszkowicz, prezes zarządu Ciech Soda Polska SA.

W 2018 roku w Niemczech ma powstać nowa warzelnia soli, dzięki której Grupa Ciech może stać się trzecim pod względem wielkości producentem soli warzonej w Europie.