Chełmno włączyło się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Przed ratuszem, z udziałem uczniów chełmińskich szkół, otwarto specjalnie przygotowaną z tej okazji wystawę.

Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Paderewski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty, Ignacy Daszyński - liderzy walki o wolna Polskę w 1918 roku. - Teraz żyjemy w wolnym państwie, nie jesteśmy od nikogo zależni, a gdyby tych ludzi najprawdopodobniej nie było, to może naszego państwa by też nie było - uważa jeden z uczniów. - Ważne jest, aby znać historię swojego państwa i ważne postacie - dodaje inna uczennica.

Choć wywodzili się z różnych środowisk, wspólnie zabiegali o wolną ojczyznę. Sylwetki „Ojców Niepodległości" zaprezentowano podczas wystawy plenerowej przed Ratuszem Staromiejskim w Chełmnie. Otwarcia dokonał dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. - Zjednoczenie bardzo licznych i zróżnicowanych nurtów politycznych, grup społecznych, warstw w społeczeństwie, grup zawodowych daje ten efekt, bo Polskę wywalczyliśmy. Ta jedność - bo oni wtedy wszyscy byli w jednym obozie - uratowała nam życie - twierdzi prof. Mirosław Golon.

Portrety mężów stanu opatrzone są ich biogramami w języku polskim i angielskim. Na wystawie znajdziemy także kalendarium najistotniejszych wydarzeń w procesie odradzania się niepodległej Polski oraz kopie najważniejszych dokumentów związanych z 11 listopada 1918 roku. - Najczęściej wystawy i wykłady odbywają się w pomieszczeniach zamkniętych, a w Chełmnie zawsze jest piękna pogoda, zawsze jest dużo turystów i chcieliśmy ich zainteresować tym, że coś się tutaj dzieje - wyjaśnia Mariusz Kędzierski, burmistrz Chełmna. - Wystawa, która ma nas uczyć - a przede wszystkim tych młodych ludzi - tego patriotyzmu, tego codziennego interesowanie się sprawami ojczyzny i musimy pamiętać również o tych, którzy torowali drogę do niepodległego państwa Polskiego - podkreśla Ewa Gerka, dyrektor Muzeum Ziemi Chełmińskiej.

Wystawę opracował i zorganizował Instytut Pamięci Narodowej. Będzie ona prezentowana w całym województwie kujawsko-pomorskim, a w Chełmnie potrwa do końca maja.