Za swoją pracę nie dostają pieniędzy. Podziękowaniem jest uśmiech, miły gest, ciepłe słowo. Wolontariusze, którzy pomagają potrzebującym, spotkali się w Inowrocławiu. Wymienili doświadczenia. Rozmawiali też o problemie starzejącego się społeczeństwa.

Po zeszłorocznej sierpniowej nawałnicy ich pomoc była równie ważna jak działania służb. Tam gdzie brakowało rąk do pracy, pojawiali się wolontariusze. Wsparcie lokalnej społeczności potrzebne jest nie tylko w sytuacjach kryzysowych, ale również w codziennym życiu. Wolontariusze Caritas m.in. spotykają się z osobami starszymi. Chorym i samotnym oferują swój czas. - Staramy się wyjść do nich poprzez różnego rodzaju warsztaty, spotykanie się z nimi, czytanie im książek, po prostu spędzanie z nimi czasu - mówi Dobromir Szymański, wolontariusz.

Takich działań i osób powinno by coraz więcej. Bo seniorów będzie przybywać. Potrzebna jest nie tylko pomoc osób wykwalifikowanych, ale też osób, które poświęcą swój czas innym. - Często jest tak, że opiekunka, wchodząc na swój dyżur, ma szereg czynności do wykonania i nie do końca ma czas, by stricte spełnić je i pobyć z chorą. Taki wolontariat natomiast myślę, że lukę mógłby wypełnić - przyznaje Izabela Dula-Wierzbicka z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Inowrocławiu. - Ta pomoc osobom starszym powinna polegać na takim byciu dla osoby. Takie osoby w naszym zespole sygnalizowały, że nie wszyscy chcieli paczki świąteczne, ale mówili, że dobrze by było, jakby ktoś przyszedł, ze mną porozmawiał, pobył, usiadł, wypił kawę - nie ukrywa ks. Marcin Łojko z Parafialnego Zespołu Caritas w Inowrocławiu.

Wolontariat wśród osób starszych był głównym tematem, zorganizowanej w Inowrocławiu ogólnopolskiej konferencji naukowej. O angażowaniu lokalnej społeczności do działań wolontariackich rozmawiały m.in. organizacje pozarządowe i pracownicy pomocy społecznej. - Jest jeszcze mnóstwo miejsc, gdzie wolontariat środowiskowy, lokalny, mógłby się rozwijać. To jest drzemiący potencjał, który chcemy razem obudzić, w kierunku wspólnot pełnych trosk i zaangażowania - podkreśla ks. dr hab. Piotr Krakowiak, przewodniczący komitetu naukowego. - Nasze społeczeństwo systematycznie się starzeje. Jest coraz więcej osób, które potrzebują codziennej pomocy, w przyniesieniu zakupów, nawet w pilnowaniu jaki jest stan zdrowia - to też jest istotne - zaznacza Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski.

Osoby, które chciałby zacząć swoją przygodę z wolontariatem, mogą zgłaszać się nie tylko do lokalnych grup Caritas, ale również miejskich ośrodków pomocy społecznej.