Urządzenia do oczyszczania wody, udrażniania kanałów oraz nowe technologie dla oczyszczalni ścieków i stacji uzdatniania wody. Specjaliści z branży wodociągowej i kanalizacyjnej spotkali się w Bydgoszczy. To już 26. Międzynarodowe Targi Wod-Kan. Specjaliści i samorządowcy rozmawiają nie tylko o nowoczesnych technologiach, ale też o wyzwaniach, które stawia przed nimi m.in. nowe prawo wodne.

Zagospodarowanie wód opadowych i ich ponowne wykorzystanie to wyzwanie dla wielu samorządów. Ulice miasta po ulewach często wyglądają jak rwące potoki. - Musimy iść w kierunku zbierania i retencjonowania, by odciążyć istniejące kolektory i jeżeli to jest możliwe, od razu wprowadzać wody deszczowe w grunt - uważa Agnieszka Wrzesińska z Wavin Polska.

Systemy gospodarowania deszczówką to nie jedyna nowinka technologiczna, która pojawiał się na Międzynarodowych Targach Wod-Kan w Bydgoszczy. Wyzwaniem dla branży jest również zagospodarowanie osadu z oczyszczalni ścieków i jego powtórne wykorzystanie. Jedna z maszyn, prezentowana na Wod-Kan, służy do efektywniejszego odwadniania osadów w oczyszczalniach. A co za tym idzie – może przełożyć się na oszczędności. - To właśnie gospodarka osadowa i utylizacja osadów to zasadniczy czynnik kosztowy, a za oczyszczanie metra sześciennego ścieków płacą mieszkańcy. Im skuteczniejsza gospodarka osadowa, tym mniejsze opłaty za wodę i ścieki - przekonuje Katarzyna Trojanowska z firmy Eurotech.

W tegorocznych targach bierze udział prawie 400 wystawców. Prezentują najnowsze technologiczne rozwiązania dla wodociągów i kanalizacji. Przyglądają się im nie tylko specjaliści z branży, ale również samorządy. - To jest kwestia sprawności usług komunalnych, z którymi wszystkie duże miasta mają kłopot i będą miały, więc muszą poszukiwać rozwiązań, które będą wychodziły naprzeciw kwestiom środowiskowym, które są dużym wyzwaniem i coraz większym wyzwaniem - podkreśla Maria Wasiak, zastępca prezydenta Bydgoszczy.

Targi to nie tylko wystawcy, specjaliści i nowe technologie, ale również panele dyskusyjne i warsztaty. W tym roku jednym z głównych tematów konferencji będzie wprowadzone w styczniu nowe prawo wodne. - Dzisiaj już ceny za wodę i ścieki nie stanowią gminy a regulator i jest to efekt prawa wodnego. Mamy nowy system opłat, więc jest to temat gorący - zaznacza Dorota Jakuta, prezes Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”.

Targi Wod-Kan potrwają trzy dni. Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie" przyzna nagrody za najciekawsze ekspozycje oraz za najbardziej innowacyjne rozwiązania techniczne zaprezentowane na targach.