Kinga Sawicka, Karolina Nowak, Szymon Jabłoński, Julia Oleśnicka i Martyna Kurz to laureaci wojewódzkiego etapu konkursu "Kurs na Horn”, który odbył się w Urzędzie Marszałkowskim. Jego celem jest promocja morskiej historii Polski. Nagrodą dla najlepszej piątki będzie tygodniowy rejs po Bałtyku.

- Program realizujemy od trzech lat. Jak wiecie państwo, spotkaliśmy się w pierwszej edycji naszego programu, w drugiej i teraz w trzeciej. Naszym zadaniem jest promowanie nie tyle Bractwa Kaphornowców, bo to przy okazji, ale przede wszystkim polskiej historii morskiej i odciągnięcie młodzieży od komputerów, laptopów, tabletów i smartfonów przede wszystkim - podkreśla Cezary Bartosiewicz, grotmaszt Bractwa Kaphornowców. - Już od kilku lat interesuję się żeglarstwem. Mam patent, czasem pływam z tatą, ze znajomymi. Jak dowiedziałem się, że w naszej szkole organizowany jest taki konkurs, do napisania jest teścik, to pomyślałem sobie: „Czemu nie spróbować?” - mówi Jakub Czerw, uczeń ZSMEiE w Toruniu.

W wojewódzkim finale wzięło udział 20 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z całego regionu. Uczestniczy mieli 15 minut na poradzenie sobie z testem pisemnym. Do końcowej punktacji brane były także prace opisujące ich wrażenia z wycieczki, którą odbyli po Zatoce Gdańskiej.

Piątka zwycięzców weźmie udział w wakacyjnym, tygodniowym rejsie po Morzu Bałtyckim, a także będzie miała okazję uczestniczyć w ogólnopolskim finale w drugiej połowie tego roku.