Grudziądzki szpital podpisał umowę na utworzenie Centrum Chińskiej Akupunktury, Masażu i Leczenia Bólu Przewlekłego. Podpisano ją w Nanning, gdzie lekarze z Regionalnego Szpitala Specjalistycznego gościli pod koniec maja. Centrum ma powstać jesienią. Pierwszy rok działalności sfinansuje strona chińska. Ale to nie koniec współpracy.

W chińskim Nanning podpisanie umowy przypieczętowało współpracę z grudziądzkim szpitalem. Pierwszym widocznym efektem będzie powstanie Centrum Akupunktury, Masażu i Leczenia Bólu Przewlekłego. Umowa podpisana została na trzy lata. - Strona chińska naszych kolegów z Nanning będzie przez rok czasu finansowała cały ten ośrodek, który powstanie u nas - wyjaśnia Marek Nowak, dyrektor RSS w Grudziądzu.

Lekarze z Chin mają pojawić się w Grudziądzu jesienią. Wtedy też planowane jest otwarcie centrum, które już teraz jest w zainteresowaniu pacjentów zmagających się z uporczywym bólem. - Leczę się już na rwę kulszową od lata i nie mogę niczym, a może by akupunkturą pomogło - mówi jedna z pacjentek. - Na pewno dobry pomysł, sama cierpię na bóle kręgosłupa i rwę kulszową, bez przerwy. To jest bardzo dobry pomysł - dodaje inna.

Tradycyjna medycyna chińska nie ma zastępować, ale uzupełniać medycynę konwencjonalną. Akupunktura polega na stymulowaniu wybranych miejsc na skórze za pomocą metalowych igieł. Ma to pobudzać krążenie krwi, łagodzić ból, a nawet wzmacniać układ odpornościowy organizmu. - Być może będzie to oferta dla części moich pacjentów: pacjentów onkologicznych, którzy źle tolerują leczenie narkotyczne, którzy mają nietolerancje narkotyków - przyznaje lek. med. Urszula Sadowska, ordynator Oddziału Onkologii Klinicznej RSS.

Leczenie ma prowadzić w Grudziądzu dwóch chińskich lekarzy. W regionie będą spędzać pół roku, następnie zmieniać się z kolejnymi specjalistami. Polscy będą uczyć się od nich tradycyjnych metod leczenia. Skorzystać na wymianie ma też strona chińska. - Zamówiliby odpowiedni sprzęt którego tam nie widzieliśmy i wtedy nasi eksperci, którzy by tam pojechali, pracowaliby na tym sprzęcie i pokazywaliby kolegom, jak my to robimy i mogli by z tego skorzystać - tłumaczy lek. med. Piotr Kowalski, ordynator Anestezjologii i Intensywnej Terapii RSS.

Podczas wizyty grudziądzkich lekarzy w Chinach rozmawiano również o kolejnych formach współpracy. Za granicą mają się szkolić również pielęgniarki. - Będziemy na dalszym etapie rozmów myśleć również o kształceniu pielęgniarek. Jest problem kadrowy z pielęgniarkami i być może, jak przyjadą jakieś panie do nas, im się spodoba i będą pracowały - nie kryje dr n. o zdrowiu Katarzyna Ziejka, zastępca dyrektora ds. pielęgniarstwa w RSS.

Leczenie przewlekłego bólu w Grudziądzu nie będzie w całości finansowane ze środków NFZ. Szpital, jak zaznaczył dyrektor, planuje wprowadzić niewielką opłatę. Szczegóły mają być znane po wyliczeniu kosztów.