Święto Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy to nie tylko okazja do uhonorowania nowych doktorów i profesorów, ale także do rozpoczęcia badań dotyczących elektromobilności. Pojazdów na prąd jest na ulicach coraz więcej. Teraz dołącza do nich także elektryczny samochód należący do uczelni.

Jest ekonomiczny, cichy i przyjazny środowisku. Nowy nabytek bydgoskiego UTP to początek przygody z innowacjami w elektromobilności. - Dostajemy samochód osobowy niezwykły, nie dla rektora, dla uczelni, dla studentów, do badań, do eksploatacji, ale samochód elektryczny, bowiem uczelnia, jako uczelnia o znamionach uczelni innowacyjnej – przypomnę - że od wielu lat zajmujemy piąte-szóste miejsce, jeśli chodzi o ilość innowacji na jednego pracownika, więc jest to godne dla naszej uczelni miejsce - podkreśla prof. dr hab. inż. Tomasz Topoliński, rektor UTP w Bydgoszczy.

Święto uniwersytetu to w tym roku nie tylko okazja do uhonorowania pracowników, ale także dobry moment na rozmowy dotyczące przyszłości uczelni. UTP jest pierwszą uczelnią w regionie, przy której powstanie szybka ładowarka do samochodów elektrycznych, z której będą mogli korzystać wszyscy posiadacze takich pojazdów. Celem tego przedsięwzięcia jest uświadamianie młodych ludzi jaka jest przyszłość motoryzacji. - Przede wszystkim doświadczenie i zbieranie wszelkiego rodzaju Informacji; wiedzy na temat, jak funkcjonują samochody elektryczne; jak wykorzystywać w nich energię jeszcze efektywniej; jak dostarczać do nich energię efektywniej - po to, aby były naprawdę rozwiązaniem, które będzie ewoluowało - tłumaczy Paweł Powalski, dyrektor komunikacji Nissan Sales Central& Eastern Europe. - Studenci, dzięki temu samochodowi, w laboratoriach, na stacjach diagnostycznych będą mogli weryfikować, jak ten samochód na stacji diagnostycznej się zachowuje w porównaniu do tego klasycznego - wyjaśnia dr inż. Adam Mroziński z Regionalnego Centrum Innowacyjności - Centrum Transferu Technologii.

Elektryczny samochód dostępny będzie dla studentów takich kierunków jak inżynieria odnawialnych źródeł energii, energetyka, transport czy logistyka.