Posłowie Platformy Obywatelskiej oburzeni planami ministerialnej dotacji dla Fundacji Lux Veritatis. Według medialnych doniesień, Fundacja związana z ojcem Tadeuszem Rydzykiem, ma otrzymać 100 mln zł na budowę muzeum im. św. Jana Pawła II. Politycy opozycji skrytykowali też plany budowy drogi ekspresowej S10 w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Zdaniem posła PiS Piotra Króla, najważniejsze jest, żeby droga powstała, a sposób finansowania budowy to kwestia drugorzędna.

Według posłów, nie ma pieniędzy na drogę S10, ale są na nowe Muzeum „Pamięć i Tożsamość”. - Sprawa jest oczywiście bulwersująca, bo ta osoba duchownego staje się takim wyłącznym symbolem naszego miasta poprzez wpompowanie kolejnych setek milionów pieniędzy podatników przecież - uważa Arkadiusz Myrcha, poseł PO.

Poseł Michał Stasiński uważa, że budowa odcinków drogi S10 w proponowanym przez PiS systemie publiczno-prywatnym jest jedynie zasłoną dymną. - Nie powstał ani jeden kilometr drogi w takiej formule. Nie został w Polsce po prostu wybudowany, w związku z tym naprawdę ciężko domniemywać, aby znalazł się inwestor, który weźmie na siebie ciężar finansowy - argumentuje. - Przywłaszczanie sobie dorobku, pontyfikatu i osoby Jana Pawła II wyłącznie przez o. Tadeusza Rydzyka budzi po prostu wątpliwości - komentuje Tomasz Lenz, poseł PO.

Według posła PiS Piotra Króla, taka propozycja budowy trasy S10 jest dobra, a osoba ojca Tadeusza Rydzyka nie powinna być upolityczniana. - Ja się cieszę, że rząd taką formułę zaproponował, bo chciałbym tylko przypomnieć, że rząd Platformy nie zostawił pieniędzy nawet na dokumentację na przetarg na S10, bo jak państwo pamiętacie, trzeba było ten przetarg unieważnić, ponieważ środków zagwarantowanych na przetarg było za mało. Niektórzy działacze Platformy mają taką dość - powiedziałbym - szeroki zakres wypowiadania się na tematy, o których niespecjalnie nie są zorientowani, a jeżeli pan poseł Myrcha się czuje kompetentny, żeby się wypowiadać na jakieś duchowe tematy, no ja bym to raczej osobom duchownym zostawił niż żeby tym się politycy zajmowali, bo między politykiem, a osobą duchowną powinna być jakaś znacząca różnica moim zdaniem - odpowiada poseł Król.

Poseł Lenz poinformował o naborze do akcji Wolontariuszy Wolnych Wyborów. Jest to akcja polegająca na obecności przedstawiciela koalicji obywatelskiej w każdej komisji wyborczej w województwie kujawsko-pomorskim.